Jak samemu polerować szyby samochodowe?
Jak samemu polerować szyby samochodowe?

Korzystanie z pojazdu zawsze wiąże się z jego powolną eksploatacją. Przykładem są szyby samochodowe, na których – nawet w najbardziej zadbanych autach – po jakimś czasie zaczynają pojawiać się rysy i zadrapania. Proces polerowania szyb pozwala przywrócić im przejrzystość oraz wygładzić wszelkie niedoskonałości na ich powierzchni. Jak przygotować się do polerowania szyb? W jaki sposób to robić? Jakie jest ryzyko niewłaściwego polerowania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega polerowanie szyb samochodowych?

Proces polerowania szyb w samochodzie służy przywróceniu im początkowego stanu poprzez eliminację zadrapań i rys powstałych wskutek codziennego użytkowania samochodu. Nie chodzi tutaj tylko o kwestie związane z estetyką pojazdu, ale również o bezpieczeństwo. Niektóre rysy i zabrudzenia mogą w jakimś stopniu ograniczać widoczność kierowcy, zwłaszcza podczas jazdy nocnej lub słonecznego dnia, kiedy to światła innych samochodów i promienie słoneczne odbijają się od szyb prowadzonego pojazdu.

Przyczyny powstawania uszkodzeń i zarysowań szyb

Czynników wpływających negatywnie na wygląd i kondycję szyb jest bardzo dużo. Pomijając uszkodzenia mechaniczne wynikające z takich skrajnych sytuacji jak wypadki, kolizje lub celowe zniszczenie szklanej powierzchni szyb, szkody mogą pojawić się podczas codziennej jazdy, kiedy drobinki piasku, pyłu, kamienie, owady i inne materiały bombardują całą zewnętrzną powierzchnię samochodu. Wiele z tych drobinek wpada również pod wycieraczki, które po włączeniu także mogą porysować szyby. Najbardziej narażona na niszczące czynniki jest przednia szyba przyjmująca na siebie największy opór i największą liczbę drobinek. Winni zadrapań na szybach jesteśmy również my sami, zwłaszcza zimą, kiedy skrobiemy różnymi narzędziami zamarznięte szyby, pozostawiając na nich ostre drobinki lodu, które za pośrednictwem wycieraczek mogą rysować zewnętrzną powierzchnię szyb.

Polerka szyb samochodów – co jest potrzebne?

Przed rozpoczęciem procesu polerowania szyb należy umieścić auto w miejscu, w którym nie będzie narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, piach, drobne kamienie i inne elementy, które mogą osiąść na szybach samochodu. Warto zadbać również o odpowiednie oświetlenie tego miejsca. Dzięki temu polerowanie będzie efektywniejsze, ponieważ będzie można dojrzeć zarysowania, których na pierwszy rzut oka się nie dostrzega. Do samodzielnego polerowania szyb samochodowych będziesz potrzebował:

 • polerki rotacyjnej,
 • filcu,
 • tlenku ceru,
 • ściereczki z mikrofibry,
 • płynu do mycia szyb,
 • taśmy malarskiej.

Zanim jednak zaczniesz polerować szyby samochodu, należy je dokładnie umyć, w czym skutecznie mogą pomóc chusteczki nawilżane do szyb, lusterek i wszystkich powierzchni szklanych auta. Takie chusteczki można zakupić tutaj.

Polerowanie szyby w samochodzie krok po kroku

Po dokładnym umyciu szyby należy ją również odtłuścić, dzięki czemu nie pozostaną na niej żadne trudniejsze do usunięcia substancje, np. asfalt lub żywica. Warto jeszcze raz upewnić się, że szyba jest nieskazitelnie czysta, ponieważ nawet najmniejsze drobinki brudu mogą podczas polerowania jeszcze mocniej zarysować jej powierzchnię. Gdy już będziesz pewny, że na szybie nie pozostały żadne zabrudzenia, możesz przystąpić do przygotowania preparatu. Należy wymieszać dwutlenek ceru z wodą. Gdy mieszanina będzie miała konsystencję gęstej pasty, to znak, że preparat jest gotowy. Nakłada się go na filcowy krążek (wcześniej zwilżony), który z kolei zakłada się na polerkę. Ustawione na niższe obroty (ok. 600 obr./min.) urządzenie dociskamy do szyby i wykonujemy nim ruchy w różne strony. Nie należy trzymać krążka w jednym miejscu, ponieważ może to uszkodzić szklaną powierzchnię. Po zakończeniu polerowania najlepiej wytrzeć szybę ściereczką z mikrofibry. Lepiej zrobić to dokładnie, tak żeby nie pozostały na niej żadne ślady pasty. Tak wygląda proces polerowania szyby samochodowej krok po kroku.

Zagrożenia związane z polerowaniem szyb

Chociaż sama polerka szyb samochodów nie jest skomplikowanym i trudnym zabiegiem, to jednak trzeba uważać, żeby nie narobić większych szkód niż pożytku. Z tego powodu nie należy doprowadzać do następujących sytuacji:

 • zbyt długie trzymanie krążka polerki w jednym miejscu – może to doprowadzić do powstawania nierówności na szybie, które będą szczególnie widoczne, gdy od szyby będzie odbijać się światło;
 • wyschnięta pasta – gdy tylko dostrzeżesz, że pasta zaczyna wysychać, spryskaj ją wodą. Polerowanie na sucho może prowadzić do większych uszkodzeń szyby, dlatego jest to takie ważne;
 • zbyt wysokie obroty polerki rotacyjnej;
 • dostanie się brudu do preparatu podczas przygotowywania mieszaniny – może to doprowadzić do powstawania kolejnych zarysowań;
 • brudne szyby podczas polerowania – podobnie jak wyżej.

Polerowanie szyby – podsumowanie

Polerowanie szyb samochodowych jest procesem mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie widoczności zadrapań i zabrudzeń, które powstają podczas codziennego użytkowania samochodu. Polerowanie szyby przedniej jest najbardziej popularne, ponieważ to właśnie ona jest najbardziej narażona na zarysowania spowodowane przez drobinki piasku, żwiru, kamienie lub działanie wycieraczek. Polerowanie można wykonać samodzielnie, po odpowiednim przygotowaniu miejsca, w którym zabieg będzie wykonywany oraz samego samochodu poprzez dokładne wyczyszczenie polerowanych powierzchni. Sam proces nie jest zbyt skomplikowany, należy jednak wystrzegać się pewnych błędów, które mogą nieść za sobą opłakane skutki, takich jak np. zbyt długie trzymanie krążka polerki w jednym miejscu szyby lub niedokładne przygotowanie auta przed polerowaniem. Zarówno polerowanie przedniej szyby, jak i wszystkich pozostałych może poprawić widoczność kierowcy, jednak nie ma gwarancji, że wszystkie rysy zostaną całkowicie zamaskowane. Głębsze wyżłobienia nawet po polerowaniu mogą być dalej widoczne. Mimo wszystko prawidłowo wykonane polerowanie szyb będzie miało pozytywny wpływ na wygląd samochodu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium