Ozonowanie samochodu – na czym polega i czy jest skuteczne?
Ozonowanie samochodu – na czym polega i czy jest skuteczne?

Nawet najbardziej uważnym użytkownikom samochodu może przytrafić się drobna wpadka, której konsekwencją będzie nieprzyjemny zapach wewnątrz auta. Rozlany napój, przewrócony posiłek, dym papierosowy, zagrzybiona klimatyzacja lub transport zwierzęcia – mogą pozostawić trwały ślad zapachowy i negatywnie wpłynąć na komfort jazdy. Ozonowanie samochodu pomoże Ci sprawić, żeby znów pachniało w nim świeżością i z przyjemnością się do niego wsiadało. Na czym polega proces ozonowania wnętrza i z jakim kosztem jest związany? Odpowiedź na te i wiele innych pytań poznasz w poniższym artykule.

Ozonowanie auta – co to jest?

Ozonowanie to proces dezynfekcji i odświeżania wnętrza samochodu za pomocą ozonu (O3), który ma silne właściwości odkażające. Gaz, utleniając się, rozbija cząsteczki nieprzyjemnych zapachów na mniejsze, w końcu doprowadzając do ich zaniku. Właściwości utleniające ozonu powodują, że jest on w stanie dotrzeć nawet do trudno dostępnych zakamarków samochodu (w tym przewodów klimatyzacyjnych), usuwając stamtąd zanieczyszczenia i pozytywnie wpływając na jakość powietrza w kabinie. Ozonowanie wnętrza samochodu nie jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka, ponieważ pozostałością po wspomnianej wyżej reakcji jest tlen. Taki zabieg nie zniszczy tapicerki oraz innych elementów znajdujących się w środku samochodu, ponieważ zdecydowana większość materiałów, z których zostało wykonane wnętrze pojazdu – nie utlenia się lub zostało zabezpieczone przed utlenianiem.

Ozonowanie wnętrza samochodu – najczęstsze źródła nieprzyjemnego zapachu

Nieprzyjemny zapach w aucie roznosi się najczęściej pod wpływem zanieczyszczeń pochodzących z różnych źródeł, takich jak np.:

 • zabrudzenia po produktach spożywczych;
 • dym papierosowy;
 • pleśń i bakterie w systemie klimatyzacji;
 • pleśń i wilgoć w kabinie samochodu;
 • pozostawione śmieci;
 • zapach sierści lub odchodów zwierząt domowych.

 

Większość z wymienionych przyczyn brzydkiego zapachu wewnątrz pojazdu można wyeliminować poprzez większą ostrożność np. podczas jedzenia w samochodzie (najlepiej wcale tego nie robiąc) lub na bieżąco usuwając wszystkie śmieci. Innym można zapobiec dzięki regularnemu czyszczeniu swojego samochodu i przewodów systemu klimatyzacji. Jednak jeśli już nieprzyjemna woń pojawi się wewnątrz pojazdu, to ozonowanie auta rozwiąże ten problem.

Jak przebiega proces ozonowania samochodu?

Zanim przejdzie się do właściwego procesu ozonowania wnętrza pojazdu, trzeba usunąć z niego wszystkie potencjalne źródła nieprzyjemnego zapachu. Robi się to po to, żeby po zakończonym ozonowaniu dusząca woń od razu nie powróciła do kabiny pojazdu. Z tego względu warto pamiętać o wyczyszczeniu dywaników samochodowych, deski rozdzielczej i tapicerki. Należy pozbyć się również wszystkich śmieci. Piasek, zabrudzenia i kurz mogą być pożywką dla szkodliwych drobnoustrojów, które nie tylko będą miały wpływ na niekorzystny zapach w naszym aucie, ale również na jakość powietrza.

 

Do czyszczenia i konserwacji kokpitu doskonale sprawdzi się preparat ATAS PLAK, który można zakupić tutaj.

 

Po wyczyszczeniu kabiny można rozpocząć proces ozonowania samochodu. Zabieg trwa ok. godziny. W zależności od rodzaju urządzenia (ozonatora), można ozonować auto wewnętrznie (wówczas najlepiej postawić ozonator na miejscu w nogach pasażera) lub zewnętrznie (rura ozonatora jest włożona do kabiny, natomiast urządzenie znajduje się na zewnątrz).

W trakcie ozonowania powinno się uruchomić wentylację w obiegu zamkniętym, dzięki czemu gaz łatwiej dotrze do trudniej dostępnych miejsc, a co za tym idzie – dokładniej usunie zanieczyszczenia. Po zakończonym ozonowaniu należy dokładnie przewietrzyć samochód. Bezpośrednio po zabiegu powietrze będzie miało zapach porównywany do tego, który odczuwa się po wyjściu na dwór po burzy z wyładowaniami atmosferycznymi.

Ozonowanie samochodu – cena

Koszt ozonowania samochodu nie jest wysoki. W zależności od warsztatu taka usługa jest świadczona za ok. 50–120 zł. Koszty może generować również samo przygotowanie samochodu do procesu ozonowania, czyli zakup odpowiednich środków czystości wykorzystywanych do usunięcia zabrudzeń i źródeł nieprzyjemnych woni w kabinie. Z tego powodu, jeśli chodzi o ozonowanie samochodu – cennik może być różny.

Jeśli planujesz często ozonować swoje auto, być może lepszym rozwiązaniem niż regularne wydawanie pieniędzy w warsztacie, będzie zakup własnego ozonatora. Koszt takiego urządzenia zaczyna się od 200 zł przy najprostszych modelach, a kończy na ponad 1000 zł w przypadku specjalistycznych i bardziej zaawansowanych modeli.

Ozonowanie samochodu – jak często należy to robić?

Najlepszym doradcą w kwestii ozonowania samochodu będzie Twój własny nos. Jeżeli czujesz, że powietrze w aucie delikatnie mówiąc nie pachnie najlepiej, to dla Ciebie znak, że przydałoby się je odświeżyć. Nie czekaj jednak do momentu, aż poczujesz, że musisz to zrobić. Zaleca się ozonowanie samochodu przynajmniej raz w roku. Częściej w przypadku, gdy regularnie transportujesz zwierzęta lub palisz papierosy w samochodzie. W wymienionych sytuacjach świeży zapach w Twoim aucie zniknie znacznie szybciej, a co za tym idzie, ozonowanie będzie efektywne przez krótszy czas. Warto wówczas przeprowadzać ten zabieg raz w miesiącu. Ozonowanie wnętrza samochodu częściej zaleca się również alergikom, którzy mogą być szczególnie wrażliwi na alergeny wydostające się z systemu klimatyzacji.

Ozonowanie auta – zagrożenia

Ozonowanie samochodu nie jest niebezpiecznym procesem, jednak warto zadbać o pewne środki ostrożności zarówno w czasie ozonowania, jak i bezpośrednio po nim. Żeby uniknąć potencjalnych zagrożeń, należy pamiętać o:

 • dokładnym wietrzeniu kabiny samochodu po zakończonym zabiegu – ozon w dużym stężeniu może być szkodliwy dla zdrowia ludzi i doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, kaszlu, zmęczenia i bólu głowy. Jest to związane z faktem, że ozon jest gazem silnie utleniającym;
 • kontrolowaniu długości procesu ozonowania: powinien trwać ok. godziny. Zbyt długie narażenie wnętrza pojazdu na kontakt z wysokim stężeniem ozonu może uszkodzić niektóre materiały, np. skórę, drewno czy gumy uszczelniające. Będzie to miało jednak miejsce tylko wtedy, gdy samochód zostanie poddany zbyt długiemu ozonowaniu;
 • ozon w niektórych warunkach jest gazem łatwopalnym, dlatego ważne jest, żeby unikać obecności źródeł ognia lub iskrzących się elementów w pobliżu działającego ozonatora;
 • ozon może być szkodliwy dla zwierząt, dlatego nigdy nie zostawiaj swojego pupila w kabinie w trakcie trwania procesu ozonowania;
 • nie zostawiaj działającego ozonatora bez nadzoru.

Ozonowanie wnętrza samochodu – podsumowanie

Osobom, którym zależy na świeżym i przyjemnym zapachu w kabinie pojazdu, ozonowanie auta zdecydowanie pomoże uzyskać oczekiwany efekt. Ważne jest jednak, żeby przed rozpoczęciem zabiegu odpowiednio przygotować auto poprzez usunięcie z niego potencjalnych źródeł nieznośnego zapachu. Najczęściej zadawane pytanie dotyczące ozonowania brzmi: ile kosztuje ozonowanie auta? Nie jest to duży wydatek. Koszt, w zależności od warsztatu, mieści się w zakresie 50–120 zł. Najlepiej ozonować samochód co najmniej raz w roku lub częściej, jeśli czujesz, że jest to potrzebne (zwłaszcza w przypadku częstego transportu zwierząt lub palenia papierosów w kabinie). Sam proces nie jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka, jednak warto pamiętać o dokładnym wietrzeniu samochodu bezpośrednio po jego zakończeniu, ponieważ ozon jest gazem silnie utleniającym i może mieć pewne negatywne konsekwencje dla samopoczucia człowieka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium