Wilgoć w aucie: jak się jej pozbyć? Najlepsze sposoby na zawilgocone wnętrze samochodu
Wilgoć w aucie: jak się jej pozbyć? Najlepsze sposoby na zawilgocone wnętrze samochodu

Gromadząca się wilgoć w samochodzie to prawdziwa zmora wielu kierowców. Jesienna aura nie rozpieszcza, a parujące szyby i nieprzyjemny zapach, to oznaki nadchodzących problemów wewnątrz samochodu. Te mogę nieść za sobą wiele negatywnych, długofalowych skutków wpływających niekorzystnie nie tylko na kondycję blachy. W takiej sytuacji bywa narażone nawet samopoczucie osób podróżujących. Jak usunąć wilgoć z auta? Co może być przyczyną jej gromadzenia się?

Wilgoć w samochodzie – do czego może doprowadzić?

Okres jesienno-zimowy jest równoznaczny z większą ilością opadów deszczu i śniegu. Wówczas kierowcy przypominają sobie, jak istotne jest dbanie o szczelność pojazdu i odpowiednie odprowadzanie wody. Wilgotna aura, mgliste poranki, to wszystko wpływa na wilgoć w aucie. Wystarczy nawet wejść w mokrym obuwiu i już wtedy można odczuć zmianę we wnętrzu samochodu. Skutki jej obecności nie oznaczają wyłącznie nieprzyjemnego zapachu. Mogą nieść za sobą wiele konsekwencji finansowych. W związku z tym warto zastanowić się, jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Najczęściej kierowcy widzący zaparowane szyby biorą do ręki szmatkę z mikrofibry. Jednak wycieranie nią powierzchni działa tylko doraźnie. Źródło problemu leży gdzieś indziej. Woń stęchlizny wewnątrz samochodu sprawia, że zastanawiamy się, jak usunąć wilgoć z auta. Najczęstszą przyczyną jest woda trafiająca do kabiny poprzez wilgotne ubrania i mokre buty. Nadmierna wilgotność to nie tylko przykry aromat, ale środowisko do rozwoju wielu drobnoustrojów. Te potrafią być bardzo niebezpieczne dla naszych układów oddechowych, zwłaszcza w przypadku alergików. Zawilgocony samochód sprawia, że dokuczliwe stają się zacieki, wilgotna i nieprzyjemna w dotyku tapicerka. W najgorszym wypadku trzeba liczyć się z korozją niektórych elementów. W skrajnych przypadkach na awarię może być narażony nawet komputer pokładowy.

Skąd bierze się woda w samochodzie? Jak wysuszyć wnętrze pojazdu?

Co może być przyczyną gromadzenia się wilgoci w samochodzie? Najczęściej wskazuje się na sparciałe uszczelki drzwi czy niedrożne kanały odpływowe. Ich kratki mogą być zapchane, podobnie jak filtr kabinowy, zwany też przeciwpyłkowy. Najbardziej podatni na powstawanie wilgoci są posiadacze kabrioletów. W tym przypadku mechanizm rozkładania dachu powinien podlegać systematycznym przeglądom. Konserwacja stanu uszczelek w takich modelach musi być regularna, ponieważ podlegają one nieustannej pracy. 

Do innych przyczyn gromadzenia się wilgoci w aucie może być nieszczelny bagażnik. Najczęściej przyczyn można szukać we wnęce na koło zapasowe. Co jeszcze sprawia, że mamy do czynienia z mokrą tapicerką w samochodzie? Jak wysuszyć ją, aby ustrzec się nieprzyjemnym zapachom? Może ona wynikać z nieszczelności nagrzewnicy i problemów z ogrzewaniem. W tym przypadku należy sprawdzić poziom płynu chłodniczego, stan cięgien sterowania wentylacją. Przyczyną może być też zapchanie nagrzewnicy. Poszukując innych przyczyn, warto skontrolować stan podłogi pojazdu oraz tylną i przednią szybę w kwestii postępującej korozji.

Wilgoć w samochodzie – jak się pozbyć nie płacąc majątku?

Zanim jednoznacznie zdiagnozujemy, co jest przyczyną wilgoci w aucie, warto w pierwszej kolejności określić jej objawy. Dla osób, które garażują swój pojazd, najbardziej sprawdzoną metodą będzie kilkugodzinne przewietrzenie samochodu. Przy czym, warto pamiętać, aby wyjąć z kabiny wycieraczki i pokrowce z siedzeń. W tym ostatnim przypadku, aby nie mieć problemu z wilgocią wystarczy zakupić koszulki samochodowe z najwyższej jakości podlaminowanych materiałów tapicerskich. Na ich trwałość i wygodę użytkowania decydują też spodnie warstwy – grube pianki, usztywniane podszewki i stabilizująca siatka.

Chwilę pozbywania się wilgoci w samochodzie można wykorzystać do odkurzenia dywaników, fotelów i wykładzin. Po okresie jesienno-zimowym i tak będziemy musieli tę czynność powtórzyć, lecz podzespoły nie będą aż w takim stopniu przesiąknięte brudem i wilgocią. Jeśli mamy do czynienia z wielosezonowym brudem, to warto skorzystać z usług pralni chemicznej. Można oczywiście pielęgnację przeprowadzić we własnym zakresie. Należy wyposażyć się w szczotki o miękkim włosiu, gąbki oraz wszelkie środki do prania dywaników i tapicerki. Niestety nawet najbardziej pieczołowite zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą takich rezultatów jak po usługach pralni chemicznej.

Co pochłania wilgoć – domowe sposoby na pozbycie się problemu

Przygotowując swój pojazd do okresu jesienno-zimowego można wykorzystać własne pochłaniacze wilgoci do samochodu. Domowe sposoby bywają zbawienne w takich sytuacjach. W usunięciu nadmiaru wilgoci przydadzą się stare gazety czy też ręczniki papierowe. Wystarczy je rozłożyć na podłodze, aby wchłonęły największe pokłady wody. W ekstremalnych sytuacjach sugeruje się wykorzystanie ryżu czy żwirku dla zwierząt. Te produkty mają świetne właściwości higroskopijne. W przypadku żwirku jesteśmy w stanie pozbyć się nawet przykrych zapachów. Po kilku godzinach można zauważyć efekty, a rozsypany produkt wciągnąć za pomocą odkurzacza. Jeśli takowego nie posiadamy, to można wykorzystać niewielkie materiałowe woreczki lub gazy z drobnymi oczkami. Wówczas tak przygotowane pakunki rozmieszczamy w szczególnie narażonych na zawilgocenia miejscach. 

Co może jeszcze posłużyć jako pochłaniacz wilgoci do samochodu? Domowe sposoby wymieniają też silikonowe granulki, które bardzo dobrze absorbują wodę z powietrza. Koszt takiego produkt wynosi kilkanaście złotych i często można je zakupić w pojemnikach lub w szczelnych woreczkach. Umieszczone we wnętrzu samochodu działają bez jakiejkolwiek ingerencji. Jednak są jednorazowe i są w stanie działać nie dłużej niż do kilku tygodni. Wersje wielorazowego użytku są droższe, ich ceny sięgają około 50 złotych. W tym przypadku zmieniają kolor, gdy siła ich działania ulega wyczerpaniu. Taki osuszacz wystarczy umieścić w mikrofalówce na kilka minut i wraca do pierwotnej kondycji. Droższym rozwiązaniem do pozbywania się wilgoci z samochodu jest specjalny pochłaniacz z tabletkami. Taki wkład absorbuje gromadzącą się wodę i sam zamienia się w ciecz, która pozostaje w zbiorniczku. Po zużyciu tabletki wylewa się ją.

Wilgoć w aucie a nieprzyjemny zapach

Nadmierna wilgotność w kabinie to także nieprzyjemny zapach. Jak z nim się uporać? Najlepszym domowym sposobem będzie mielona kawa w płóciennych woreczkach. W sklepach można też nabyć neutralizatory zapachów. Większym wydatkiem będzie poddanie pojazdu zabiegowi ozonowania. To najlepszy sposób na zabicie dokuczliwych drobnoustrojów.

Jak można zauważyć, wilgoć w aucie może pojawić się z wielu przyczyn. Często są one prozaiczne i wynikają z naszych zaniedbań. W związku z tym warto systematycznie dbać o porządek we wnętrzu, aby nie narazić swojego portfela na specjalistyczne zabiegi służące pozbyciu się wilgoci w samochodzie. Warto też wyposażyć się w wysokiej klasy elementy wyposażenia, przykładowo pokrowce na siedzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium