Czy pokrowiec może stanowić alternatywę dla garażu?
Czy pokrowiec może stanowić alternatywę dla garażu?

 

Garaż jest dużym wydatkiem, koszty jego zakupu potrafią nawet przewyższyć nasz budżet przeznaczony na zakup nowego mieszkania. Również właściciele domków jednorodzinnych nie zawsze mają na posesji miejsce na garaż i szukają alternatywnej metody ochrony samochodu przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Każda pora roku niesie inne zagrożenia: niskie temperatury, promieniowanie UV, opady deszczu i śniegu, grad czy szron potrafią zaszkodzić pojazdom, prowadząc do uszkodzeń. Aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych zniszczeń i spowolnić proces starzenia pojazdu, możemy zastosować pokrowiec samochodowy.

Jeszcze do niedawna pokrowce na samochód kojarzyły się przede wszystkim z szarymi plandekami z okresu PRL-u, przykrywającymi pojazdy stojące w warsztatach lub na osiedlowych parkingach. Technologicznie, współczesne pokrowce nie mają wiele wspólnego z tamtymi, wciąż jednak fundamentalnie pełnią tę samą funkcję
 

Pokrowiec na samochód na zimę

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym wielu kierowców decyduje się na zakup pokrowca na auto. Wtedy to samochód jest najbardziej narażony na zabrudzenia naniesione z deszczem, śniegiem i spadającymi liśćmi, a także na zamarzanie szyb i zamków Pokrowiec na samochód skutecznie chroni zarówno szyby, jak i wszystkie zamki dzięki czemu kierowca nie musi tracić czasu na żmudne odśnieżanie ani odmrażanie pojazdu. To także doskonała ochrona karoserii przed opadami, które mogą prowadzić do erozji lakieru.
 

Najtańsze pokrowce na samochód na zimę wykonane są z poliestru. Jeżeli zależy nam na bardziej trwałym i solidnym materiale, powinniśmy wybrać plandekę na samochód z dodatkową warstwą od spodu, która nie tylko wzmacnia całą konstrukcję, lecz także sprawia, że pokrowiec nie przymarza i tym samym nie pozostawi nieestetycznych rys na lakierze. Dobry pokrowiec na samochód na zimę składa się z trzech warstw – górnej aluminiowej, która zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym, miękkiej środkowej z pianki oraz delikatnej dolnej, lekko przylegającej do lakieru.
 

Istnieją również specjalne pokrowce na samochód zapewniające skuteczną ochronę przed gradem. Standardowe plandeki zabezpieczają auto tylko przed niewielkimi opadami gradu. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój pojazd pozostanie nienaruszony nawet przy tak ekstremalnej pogodzie, wybierz pokrowiec samochodowy wykonany z grubego materiału – od 7 do 12 mm. W ten sposób ochronisz swój pojazd przed śniegiem, mrozem, opadami deszczu i gradu, promieniowaniem słonecznym czy zabrudzeniami.
 

Współczesne pokrowce

Współczesne pokrowce to już nie tylko kawałki materiału zarzucane na samochód i zużywające się w jeden sezon, a czasem nawet krócej. Nowoczesny pokrowiec na samochód powinien być wodoodporny, zapewniając jednocześnie przepuszczalność pary wodnej. Waży on niewiele, dzięki czemu jest łatwy w zakładaniu, zdejmowaniu i przechowywaniu. Dzięki temu świetnie sprawdza się nawet podczas wakacyjnych wyjazdów, np. pod namiot czy na kemping. Pozostawione pod drzewem auto nie pokryje się warstwą liści. Nie zastaniesz też na szybie nieprzyjemnej niespodzianki w postaci ptasich odchodów. Plandeka wykonana z materiału przepuszczającego powietrze ogranicza również ilość gromadzącej się pod nią wilgoci.
 

Pokrowiec na auto możemy nabyć w wersji całkowitej i częściowej. Zdecydowanie bardziej funkcjonalna będzie całościowa plandeka na samochód – na tyle duża, by była w stanie przykryć i ochronić cały pojazd. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić o skutki intensywnych opadów i niskich temperatur zimą, ani też zabrudzeń i promieniowania UV latem. Całościowy pokrowiec jest wyposażony w różne akcesoria służące do mocowania: haczyki, gumki i ściągacze. Pokrowiec na samochód powinniśmy zawsze dopasowywać do rodzaju i długości nadwozia swojego pojazdu. Dopasowanie nie musi być idealne, ale też pokrowiec nie może być za duży. Do samochodów typu kombi poleca się stosować pokrowce dłuższe od pojazdu o ok. 50 cm, natomiast do sedanów o ok. 20 cm. Niezależnie od całościowego pokrowca warto również zastanowić się nad zakupem uniwersalnej osłony na szybę.
 

Dlaczego warto kupić pokrowiec na samochód?

W zimie pokrowiec chroni samochód przed mrozem i śniegiem. Latem zapewnia komfort jazdy dzięki ochronie przed nagrzewaniem się kabiny. Stosowanie plandeki pomaga w utrzymaniu czystej karoserii – pokrowce na samochód chronią karoserię przed odchodami ptaków, śladami po deszczu i spadającymi liśćmi. Gwarantuje też zachowanie intensywnego koloru karoserii przez dłuższy czas.
 

Zakup pokrowca na samochód jest szczególnie polecany wszystkim tym osobom, które pozostawiają auto nieużywane przez dłuższy czas. Jak wiadomo, nieużytkowany pojazd prędzej poddaje się skutkom żywiołów oraz upływowi czasu. Skutki długich postojów są również negatywne dla instalacji elektrycznej. Konsekwencją tego jest przyspieszone rozładowanie się i zużywanie akumulatora oraz podzespołów wrażliwych na warunki atmosferyczne.
 

Do negatywnych skutków dłuższego postoju zaliczyć również można pospolite, choć niewystępujące w razie krótkotrwałego parkowania na świeżym powietrzu zjawiska. Samochód, który przez dłuższy czas stoi zaparkowany, staje się podatny na odwiedziny niechcianych gości. W okresie zimowym wiele gatunków gryzoni zmuszonych jest do poszukiwania ciepłego schronienia, a stojący samochód okazuje się idealną kryjówką. Zwierzęta mogą dostać się do przewodów wentylacyjnych i komory silnika, poprzegryzać kable, zniszczyć tapicerkę, zostawić po sobie brzydki zapach i odchody. Dobry pokrowiec może im w tym przeszkodzić. Także i z tego powodu w razie dłuższego pozostawiania pojazdu na dworze zimą, warto rozważyć zakup pokrowca.
 

Pokrowce na samochód możemy z powodzeniem stosować w każdym sezonie. Zimą okazują się one szczególnie przydatne, lecz nie jest to jedyna pora roku, kiedy warto je mieć na wyposażeniu swojego pojazdu. Chronią auto auto zarówno w warunkach codziennego przechowywania na świeżym powietrzu, jak również podczas wakacyjnych wyjazdów. Zimą pozwalają uniknąć długiego odśnieżania szyb, latem z kolei chronią przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza pojazdu.
 

Ile kosztuje pokrowiec na samochód?

Ceny pokrowców w ofercie naszego sklepu wynoszą od kilkudziesięciu złotych za pokrowce okrywające tylko szyby do kilkuset złotych za kompletne. Najlepszą opcją jest poszukiwanie pokrowców dedykowanych konkretnej marce i modelowi samochodu, gdyż plandeki uniwersalne nie zawsze dobrze dopasowują się do kształtu samochodu. Nasz sklep oferuje szeroki wybór pokrowców dla całej gamy marek i modeli samochodów, od popularnych do luksusowych. Nabywając pokrowiec dobrany do naszego modelu auta możemy mieć pewność, że samochód będzie właściwie chroniony, a nawet silne wiatry nie spowodują rozszczelnienia pokrowca.
 

Decydując się na zakup pokrowca, warto wystrzegać się podejrzanie tanich okazji, mogą one bowiem przynieść więcej szkód, niż pożytku. Tanie pokrowce bywają wykonane z materiałów, które nie gwarantują dostatecznej odporności na warunki klimatyczne. Konsekwencje uszkodzenia pokrowca mogą być bardzo poważne, często wiąże się to z uszkodzeniem lakieru pojazdu. Dlatego warto zainwestować w pokrowiec wykonany z odpowiednio wytrzymałych materiałów. W ofercie naszego sklepu znajdziecie tylko plandeki samochodowe wykonane z atestowanych materiałów o wysokiej wytrzymałości.
 

Czy plandeka może zastąpić garaż?

Niewątpliwie plandeka pełni wiele tych samych funkcji, co garaż. Czy jednak może go zastąpić? Niewątpliwie garaż jest rozwiązaniem znacznie bardziej kompleksowym od plandeki, może też zaoferować wiele dodatkowych funkcji. Jednakże przestrzeń garażowa jest droga i często trudno dostępna w miastach, przez co wielu kierowców nie będzie w stanie skorzystać z garażu. Niewątpliwie zaś dobrej jakości plandeka zakrywająca cały pojazd jest następną po garażu najlepszą ochroną, jaką możemy zapewnić naszemu pojazdowi. Jej przewagą nad garażem jest zaś mobilność - plandekę możemy z łatwością zabrać ze sobą wszędzie, by cieszyć się dodatkową ochroną pojazdu w każdych warunkach.
 

Sprawdź ofertę naszego sklepu i wybierz pokrowiec dla Twojego samochodu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium