Dywaniki, czyli niezbędny element w każdym samochodzie
Dywaniki, czyli niezbędny element w każdym samochodzie

Dywaniki samochodowe to nieodłączna rzecz w każdym pojeździe. Chociaż na co dzień nie zwracamy zbyt dużej uwagi na ten element wyposażenia auta, to czasem warto pochylić się także nad nim. Jeśli zastanawiacie się, jakie dywaniki najlepiej wybrać i przede wszystkim, jak o nie później dbać, postaramy się Wam pomóc i odpowiedzieć na nurtujące Was pytania.

 

Dywaniki gumowe czy welurowe? Najlepiej posiadać oba rodzaje

Wiele osób zastanawia się, jakie dywaniki będą najlepsze do samochodu i próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej postawić na dywaniki gumowe, czy welurowe. Tymczasem najlepszym wyjściem jest posiadanie obu rodzaju dywaników. Dywaniki gumowe oraz welurowe świetnie się uzupełniają i warto stosować je wymiennie, w zależności od pory roku.
 

Dywaniki welurowe to świetne rozwiązanie na suche pory roku jak np. wiosna, lato czy wczesna jesień. Ten rodzaj dywaników szybciej zniszczy się pod wpływem dużej ilości wody, wilgoci czy błota. Co więcej, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych utrzymanie ich w czystości jest o wiele trudniejsze niż wiosną czy latem, gdy opady występują rzadko. Ponadto, wiosną czy latem dywaniki welurowe sprawdzą się bardzo dobrze również jako ozdoba do samochodu. Chociaż wiele osób nie zwraca uwagi na aspekt estetyczny dywaników do samochodów, mogą one być także świetnym dekoracją w naszym pojeździe. Dlatego nie bójmy się eksperymentów i śmiało postawmy na dywaniki, które posiadają np. kolorową obszywkę, co wprowadzi więcej ożywienia do auta.
 

Z kolei dywaniki gumowe to najlepszy wybór na deszczowe i wilgotne pory roku, takie jak późna jesień czy zima, kiedy to na butach często wnosimy do auta wodę czy błoto. Wszelki brud jest jednak zatrzymywany na gumowej warstwie dywaników, dzięki czemu podłoże samochodu nie jest narażone na niekorzystne działanie wody oraz zabrudzenia. Dlatego też tego typu wycieraczka to bardzo praktyczne i rozsądne rozwiązanie w deszczowych porach roku, choć oczywiście może być stosowana przez cały czas. Minusem dywaników gumowych jest ich estetyka, która w porównaniu do dywaników welurowych, pozostawia trochę do życzenia.
 

Jak zadbać o dywaniki, żeby służyły nam przez długi czas?

Jeśli dokonaliśmy już zakupu dywaników samochodowych, pamiętajmy o tym, że trzeba o nie dbać tak samo, jak o pozostałe elementy wyposażenia auta. To również o tyle istotne, że dywaniki przeważnie brudzą się najszybciej, a jeśli nie będziemy o nie dbali, szybciej się także zniszczą. W przypadku wycieraczek gumowych nie powinniśmy mieć kłopotów z ich czyszczeniem. W pierwszej kolejności należy je wytrzepać z pyłu czy piasku, a następnie skorzystać np. z węża ogrodowego czy myjki ciśnieniowej i opłukać dywaniki.
 

Trudniej zadbać za to o czystość dywaników welurowych, choć również jesteśmy w stanie zrobić to sami. Najpierw musimy je dokładnie wytrzepać i odkurzyć tak, by już na początku usunąć jak najwięcej piasku czy pyłu. Następnie warto zmoczyć dywaniki i zastosować specjalistyczny preparat dedykowany do tapicerki. Pomoże on usunąć trudne zabrudzenia i plamy. Na koniec pamiętajmy o tym, żeby dobrze wysuszyć welurową wycieraczkę. Jeśli nie chcemy sami czyścić dywaników, możemy skorzystać z usług firm, które zajmują się tym profesjonalnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium