Jak dbać o łódź? Zainwestuj w pokrowiec ochronny!
Jak dbać o łódź? Zainwestuj w pokrowiec ochronny!

Pokład pokryty popularnym laminatem czy ekskluzywnym drewnem teakowym? Bez względu na rodzaj zastosowanego na łodzi materiału warto o nią dbać i chronić przed zmiennymi warunkami klimatycznymi. W tym celu najlepiej kupić pokrowiec na łódź.

Nawet samochodowa karoseria w porównaniu z łodzią nie jest tak bardzo narażona na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Nie każda jednostka zimuje w hangarze, w którym spadające liście, igliwie, ptasie odchody czy woda i mróz nie stanowią zagrożenia dla jej kondycji. Również w sezonie letnim pogoda nie oszczędza sprzętów wodnych – bezlitosne dla powłoki są m.in. grad, palące słońce czy wyjątkowo trudne do usunięcia plamy z żywicy i soków z drzew. To oczywiste, że łodzie żaglowe, łódki wiosłowe, motorówki, skutery, a także rowery wodne należy zabezpieczać na czas przestoju jesienno-zimowego, ale także w sezonie żeglarskim warto mieć pod ręką stosowne okrycie na sprzęt. Po urlopie spędzonym na falach, kiedy lato jeszcze w pełni, a my na jakiś czas musimy wrócić do codziennych obowiązków, wyczyszczona i zakonserwowana jednostka pływająca powinna mieć właściwą ochronę przed gradem, palącym słońcem, kurzem i brudem.

 

Latem uwaga na zgubny wpływ słońca

Początek sezonu letniego to czas, kiedy łodzie są najintensywniej użytkowane. Piękna pogoda i słońce cieszą wszystkich. Niestety dla wykonanych z laminatu pokładów intensywne promieniowanie UV jest bardzo groźne. Niewidoczne dla ludzkiego oka promienie ultrafioletowe potrafią pozostawić na łodzi widoczne skutki. Nieodpowiednio zabezpieczona łódź już po kilku sezonach zaczyna wyglądać mało atrakcyjnie. Białe laminaty szarzeją, natomiast powierzchnie pokryte kolorowymi powłokami lakierniczymi zwyczajnie blakną. Jeszcze gorzej wyglądać zaczynają wszelkie elementy wykonane z drewna. Czy to drogi lakierowany mahoń, czy szlachetny teak. Słońce prędzej, czy później wyrządzi szkody. Z mahoniu zejdzie lakier, a teak zacznie bieleć. Jest jednak na to antidotum. Łódź, kiedy jej nie używamy można chronić przed słońcem. Wystarczy zamówić odpowiedni pokrowiec. Sprawdzi się lepiej niż zwykła plandeka. Dlaczego?

 

Pokrowiec na miar lepszy od byle jakiej plandeki

Pokrowce wykonywane są w oparciu o dokładny pomiar łodzi (opcja na indywidualne zamówienie). Jak dobry garnitur, szyte są na miarę. Dzięki temu łatwo nimi zabezpieczyć łódź bez względu na to, czy stoi ona na wodzie, czy zimuje na lądzie.

Po zakończonym rejsie w kilka minut można za pomocą pokrowca zabezpieczyć świeżo umyty pokład. Przy następnej wyprawie załogę przywita lśniąca, czysta powierzchnia, wolna m.in. od ptasich odchodów, które potrafią zostawić na pokładzie trwałe lub trudne do usunięcia ślady. Pokrowiec wykonany z odpowiedniego materiału zabezpieczy łódź, a także da się łatwo oczyścić.

Podstawa zasada - pokrowiec musi być dobrze uszyty i wykonany z wytrzymałego i trwałego materiału. Zwykła plandeka - prostokątna, niedostosowana do kształtu łodzi płachta plastikowego materiału ani nie da się łatwo nałożyć na łódź, ani też nie będzie wystarczająco szczelnie przylegała do jej pokładu. Wystarczy silniejszy wiatr, by cała praca załogi poszła na marne.

 

Pokrowiec chroni łódź przed deszczem i mrozem

Latem oprócz słońca dużym zagrożeniem są też intensywne deszcze. Stosując dobrze uszyty pokrowiec, mamy pewność, że woda będzie po nim spływać, zamiast gromadzić się w tworzących się wgłębieniach na źle dopasowanej plandece.

Konieczność należytego dbania o łódź nie kończy się wraz z zamknięciem sezonu wodnego. Gdy na przełomie października i listopada wszystkie motorówki, jak również jachty żaglowe trafiają na brzeg nie można zapomnieć o ich zabezpieczeniu, zwłaszcza gdy mają zimować pod gołym niebem.
Spadające z drzew liście pozostające na pokładzie dłuższy czas spowodują powstanie stałych przebarwień. Usunięcie ich wiosną może stać się wręcz niemożliwe. Tylko odpowiednie zabezpieczenie kadłuba jachtu, motorówki czy też zwykłej łodzi wiosłowej pozwoli uchronić ją przed szpecącymi powierzchnię plamami.

O tym, by łódź była zimowana w odpowiednich warunkach, trzeba pamiętać już jesienią. Woda nie będzie wnikać w zakamarki, w których zamarznie przy pierwszych mrozach, jeśli zapewnimy łodzi odpowiednie zabezpieczenie przed deszczem na koniec sezonu żeglarskiego. Lód może prowadzić do wielu uszkodzeń – pęknięć, rozszczelnień czy zarysowań. Wysokiej jakości pokrowiec uchroni łódź przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Dobrej jakości pokrowiec wykonany jest z odpowiedniej grubości materiału. Na niewielką łódź idealny będzie pokrycie o grubości 210g/m2. Warto też sprawdzić, czy pokrowiec na łódź wyposażony jest w mocowania, które nie poddadzą się porywom zimnego jesiennego wiatru. Pokrowce oferowane na stronie mkn-moto.pl wyposażone są w spinany na dole pas zabezpieczający. 

Jak zamówić taki pokrowiec? Najlepiej zmierzyć łódź i podać jej podstawowe parametry. Jeśli pokrycie ma być przeznaczony do jednego z popularnych modeli łodzi, warto w zamówieniu podać nazwę lub typ jednostki pływającej. Dzięki temu łatwiej będzie wykonać dobrze pasujący egzemplarz.

 

Pokrowiec na łódź wcale nie musi być drogi

Pokrowce zabezpieczają łodzie nie tylko przed śniegiem czy mrozem, ale w dużym stopniu chronią także przed działaniem ekstremalnych temperatur. Mróz w połączeniu z wodą nie ma szans na wyrządzenie jakichkolwiek szkód, których usunięcie mogłoby być kosztowne.

A ile w takim razie kosztują pokrowce na łodzie? Wszystko oczywiście zależy od wielkości łodzi, a także grubości materiału. Najtańsze pokrowce na niewielkie motorówki dostępne są już w cenie poniżej 300 zł.

W większości przypadków sklep mkn-moto.pl wysyła zamówione pokrowce maksymalnie w trakcie trzech dni od złożenia zamówienia. Czas ten może ulec wydłużeniu, jeśli okaże się, że pokrowiec trzeba uszyć na zamówienie.

Jednak nawet w takim przypadku przesyłka dociera do zamawiającego po kilku dniach. 

Szczelny i dopasowany pokrowiec na łódź to oszczędność czasu i energii – wiosną, po zakończeniu okresu zimowania, zaraz po zwodowaniu będzie można wyruszyć w pierwszy rejs, zamiast zaczynać sezon od szorowania pokładu i naprawiania usterek powstałych wskutek działania wody czy mrozu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium