Jak dbać o quad?
Jak dbać o quad?

Quady są stworzone do jazdy w ekstremalnych warunkach. Sprzęty te są bardzo wytrzymałe ale jeśli chcemy aby zawsze były w dobrym stanie technicznym, zapewniały bezpieczeństwo i oczywiście doskonale się prezentowały, to musimy zapewnić im odpowiednią pielęgnację.O co dbać?

Dbałość o quad powinna stać się naszym nawykiem. Najlepiej jest regularnie sprawdzać jego stan i odpowiednio go przechowywać. Dbałość o sprzęt zaowocuje możliwością długotrwałego używania czy też bezpieczeństwem. Fani tych pojazdów zalecają sprawdzanie stanu technicznego przed każdą wycieczką w teren. Quady mają kontakt z bardzo trudnymi warunkami i najczęściej z dość dużymi prędkościami, zatem troska o ich stan techniczny jest wręcz obowiązkiem!

Przed wyjazdem w tren warto jest sprawdzić:

Stan opon oraz ich ciśnienie

Stan filtra powietrza

Stan akumulatora i elektroniki

Stan zawieszenia i układu kierowniczego (sprawdźmy czy nie występują luzy oraz wycieki płynów)

Poziom oleju silnikowego, oleju przekładniowego, płynu hamulcowego oraz pozostałych płynów

Sprawdźmy czy łańcuch oraz inne elementy wymagają nasmarowania

Nie zapominajmy o tym, że quady z homologacją mogące poruszać się po drodze, wymagają regularnej kontroli technicznej, która jest prowadzona na stacjach diagnostycznych.Jakie są niezbędne wymiany?

Quad jak każdy inny pojazd, co jakiś czas wymaga wymiany płynów I podzespołów eksploatacyjnych. Zaliczają się do nich:

filtr powietrza

filtr paliwa

filtr oleju

klocki hamulcowe

olej silnikowy

olej przekładniowyCzyszczenie

Quady praktycznie cały czas mają kontakt z błotem, pyłem I innymi zanieczyszczeniami. Zabrudzenia od razu osiadają na quadzie i wymagają gruntownego czyszczenia. Warstwa błota z pewnością nie jest estetyczna. Warto jest ją od razu zmyć i nie zostawiać tej czynności na później. Jeśli chodzi o mycie quadu to lepiej jest je wykonać ręcznie niż udać się na myjnię bezdotykową. Wówczas woda mogłaby dostać się w niechciane miejsca, w których nie powinna się znajdować. Mycie najlepiej wykonać z należytą starannością, tak aby dotrzeć do wszystkich zakamarków, do których z łatwością dostaje się kurz oraz błoto. Podczas tej czynności polecamy użycie specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji quadów. Dla prawdziwych fanów quadów oprócz podstawowego czyszczenia polecamy też woskowanie, polerowanie reflektorów oraz nałożenie specjalnych preparatów ochronnych.

 

Gdzie przechowywać quad

Ze względu na negatywne działanie warunków atmosferycznych polecamy przechowywanie quadu w garażu, który zapewni mu odpowiednią ochronę. Do zabezpieczenia maszyny przed kurzem najlepiej jest nałożyć pokrowiec ochronny w wersji classic. Pokrowiec ten jest dwuwarstwowy oraz zapewnia podwyższoną cyrkulację powietrza. Po ściągnięciu plandeki quad pozostanie w takim stanie w jakim go zostawiliśmy I będzie gotowy do wyprawy. Jeśli natomiast nie posiadamy garażu, a zależy nam na ochronie przed warunkami atmosferycznymi to polecamy wybór pokrowca ochronnego practic. Produkt ten w górnej części posiada materiał trzywarstwowy, wodoodporny, a boki dwuwarstwowe, trudnoprzemaklane. Pokrowiec jest przeznaczony do ochrony przed deszczem, śniegiem, mrozem, silnym wiatrem, promieniowaniem UV, sokami z drzew czy ptasimi odchodami. Jeśli chcemy przechowywać maszynę na zewnątrz np. zimą, gdy jest ona znacznie mniej używana niż latem, to dobrze jest ją odpalić raz na jakiś czas lub nawet wyciągnąć akumulator I przechować w suchym, bezpiecznym miejscu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium