Jak przygotować auto do sprzedaży?
Jak przygotować auto do sprzedaży?

Specyfika polskiego rynku motoryzacyjnego

Polska może się poszczycić niechlubnym rekordem względem innych państw Unii Europejskiej. Okazuje się, że auta mają u nas średnio 15 lat, podczas gdy w zachodnich państwach Starego Kontynentu średnia ta wynosi od 11 do 12 lat. Oznacza to tyle, że rynek samochodów używanych w Polsce wciąż ma się całkiem dobrze, a auta, którymi poruszamy się na co dzień, to modele pochodzące najczęściej z drugiej ręki. Nabywców nie brakuje, bo liczba osób zmotoryzowanych stale rośnie. Już teraz na jednego Polaka przypada co najmniej jeden samochód osobowy, a cieszą się z tego głównie ci, którzy zastanawiają się, jak sprzedać auto, by na nim zarobić.

W tym miejscu warto się dowiedzieć, jak właściwie przygotować pojazd do sprzedaży, jakie formalności na nas czekają i od czego zależy cena auta używanego. Dobrze przygotowany samochód zwiększa bowiem szanse na szybkie i bezproblemowe znalezienie nowego właściciela.

Jak szybko sprzedać samochód? – przygotuj auto na oględziny!

Kontakt z klientami nierzadko zajmuje więcej czasu niż sam proces sprzedaży auta. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował sprzedać coś w internecie. Z tego powodu wielu posiadaczy osobówek zadaje sobie pytanie, jak szybko sprzedać samochód. Odpowiedzią na to pytanie jest właściwe przygotowanie auta do sprzedaży. Warto bowiem pamiętać, że kupujący oceniają nie tylko wygląd zewnętrzny, ale także stan techniczny pojazdu. Ważna jest również jasna sytuacja prawna samochodu – brak długów, aktualny przegląd techniczny i OC, a także obecność współwłaściciela podczas sprzedaży, jeśli jest to konieczne.

 

Chcąc szybko sprzedać samochód, możemy przygotować się na te kwestie, by zaoszczędzić czas przy każdej wizycie potencjalnego kupca. Warto zadbać o klarowne ogłoszenie, a także dokładnie umyć pojazd przed pokazaniem go nabywcy.

O wszystkim decyduje… cena?

Przy ustalaniu ceny samochodu warto wziąć pod uwagę czynniki, które mogą obniżać jego wartość. Trudniej jest sprzedać pojazd z wysokim przebiegiem, ponieważ potencjalnie odstrasza to klientów. Przy determinacji sprzedającego zwykle dochodzi do sytuacji, gdzie ten decyduje się na redukcję ceny wynoszącą nawet kilkanaście procent. Choć na przebieg nie mamy zbyt dużego wpływu, możemy zyskać zaufanie kupującego w inny sposób, na przykład dostarczając mu książkę serwisową czy faktury potwierdzające wymianę zużytych części.

 

Rynek aut używanych nie jest też łaskawy dla samochodów powypadkowych. Należy oczywiście pamiętać, że zatajanie faktu, że pojazd brał udział w kolizji, jest nielegalne. Jak więc przekonać potencjalnego nabywce do kupna takiego pojazdu? Podobnie jak wyżej. Okazując rachunki za wymienione części, powinniśmy zyskać jego zaufanie. Co więcej, w tej sytuacji przemówią też aspekty wizualne. Jeśli auto prezentuje się jak z salonu, fakt, czy brało udział w stłuczce, czy nie, ma wówczas małe znaczenie.

Jak sprzedać samochód używany?

Używane auto wcale nie musi wyglądać na zużyte. Staranność w pielęgnacji samochodu przynosi korzyści, ponieważ pordzewiała karoseria czy zaniedbane wnętrze z widocznymi śladami zużycia mogą znacząco obniżyć cenę. Samochód utrzymany w dobrym stanie sugeruje, że właściciel troszczył się o niego, co zwykle przekłada się na niebudzący zastrzeżeń stan techniczny. Co więcej, przygotowanie auta do sprzedaży to również wyraz szacunku dla potencjalnego kupca, który z pewnością chciałby wsiąść do czystego pojazdu. Wyjątkiem jest oczywiście sprzedaż samochodu na części.

 

Przygotowując pojazd do sprzedaży, warto pamiętać, że zwykłe mycie na myjni to za mało. Dla wprawnego oka liczą się detale, a potencjalni nabywcy często z uporem maniaka zwracają uwagę na najmniejsze szczegóły. To po naszej stronie leży wzorowe zaprezentowanie produktu. Kupujący z pewnością będzie szukał wad, które pomogą mu wynegocjować korzystniejszą cenę.

Jak sprzedać auto? Niezbędne dokumenty

Przygotowanie samochodu do sprzedaży obejmuje również szereg formalności, o których nie można zapomnieć. Jeśli samochód był używany prywatnie, najlepiej będzie sporządzić zwyczajną umowę kupna-sprzedaży. Jednak w przypadku pojazdu służbowego, konieczne jest wystawienie faktury VAT. Ponadto ważny jest również współwłaściciel auta – jego podpis musi znaleźć się na dokumencie. Jeśli ten nie może się stawić w dniu sprzedaży samochodu, konieczne będzie uprzednie dostarczenie stosownego pełnomocnictwa.

 

Oprócz tego niezbędne jest również zebranie wszelkich dokumentów związanych z pojazdem. Najważniejsze to oczywiście ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny czy karta pojazdu. Oprócz tego możemy załączyć faktury za dokonane wymiany części czy naprawy, by uwiarygodnić to, że auto jest w stanie zgodnym z opisem zawartym w ogłoszeniu.

 

To jednak nie koniec formalności. Jako poprzedni właściciel musimy powiadomić wydział komunikacji o zbyciu pojazdu, na co mamy 30 dni od daty sprzedaży auta. Procedurę tę można dzisiaj przeprowadzić online. Obowiązkiem kupującego jest z kolei zarejestrowanie pojazdu. Co więcej, sprzedający musi także zawiadomić ubezpieczyciela o transakcji, ponieważ konieczne jest przeniesienie polisy OC na nowego właściciela – w tym przypadku obowiązuje termin 14 dni od daty sprzedaży auta. Nieco więcej zachodu jest przy sprzedaży samochodu na części.

Jak sprzedać auto na części?

Niektóre auta są w takim stanie, że nie nadają się już do sprzedaży na rynku wtórnym. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest przekazanie ich do stacji demontażu, czyli zezłomowanie. Należy pamiętać, że sprzedaż samochodu na części musi się odbywać zgodnie z przepisami prawa, które zabraniają samodzielnej rozbiórki pojazdów. Należy więc dostarczyć pojazd do miejsca, gdzie taka usługa może zostać wykonana – tam dojdzie do rozbiórki, a my będziemy mogli zachować niektóre sprawne części, by wystawić je na sprzedaż. Kwota, jaką możemy uzyskać za zezłomowanie, zależy od stanu pojazdu. Jeśli z samochodu nie da się odzyskać wielu części, jego wartość będzie oceniana jedynie jako złom. Dodatkowe pieniądze można uzyskać tylko za sprawne podzespoły.

 

Właściciele często chcą zachować takie części jak akumulator czy reflektory. Portale sprzedażowe są także pełne plastikowych elementów, w tym zderzaków czy atrap chłodnicy. Jednak nie wszystko można wyciągnąć z pojazdu. Stacje demontażowe wymagają, by auto miało minimum 90% swojej pierwotnej masy. Jest to podyktowane obowiązującymi przepisami. Ponadto nie można pozbywać się podstawowych części, w tym silnika, skrzyni biegów, nadwozia czy elementów układu hamulcowego. Po zakończonym złomowaniu obsługa stacji wystawi potwierdzenie, z którym udamy się do wydziału komunikacji celem wyrejestrowania auta.

Jak wyczyścić samochód, by prezentował się lepiej?

Błyszczący lakier potrafi cieszyć oko. To domena szczególnie nowych samochodów, ale przy odpowiedniej pielęgnacji nawet kilkunastoletnie auto może się prezentować naprawdę dobrze. Co więcej, zjawiskowy wygląd pojazdu podnosi jego szanse na sprzedaż. Z tego powodu, sprzedając samochód, dobrze jest zadbać o jego wygląd zewnętrzny. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

 

  1. Czyszczenie nadwozia – auto należy umyć za pomocą myjki ciśnieniowej. W ten sposób pozbędziemy się zalegającego na lakierze piasku, kurzu i pozostałości po owadach.
  2. Mycie auta szamponem – trudne zabrudzenia warto porządnie wyszorować, korzystając z szamponu i miękkiej szczotki. Alternatywnie nada się również ściereczka z mikrofibry czy bezpieczna dla lakieru gąbka samochodowa.
  3. Spłukanie i osuszanie – ponownie sięgamy po myjkę, by zmyć środki chemiczne z karoserii. Następnie możemy użyć gumowej ściągaczki do usunięcia nadmiaru wody oraz ręcznika do wysuszenia auta.
  4. Polerowanie – aby pojazd prezentował się naprawdę zjawiskowo, po umyciu warto wypolerować go miękkim padem i pastą polerską. Powinniśmy jednak unikać plastikowych elementów, chyba że producent preparatu zaleca inaczej.

Proste zabiegi możemy wykonać samodzielnie za pomocą ręcznych padów polerskich lub maszyny polerskiej. Na zdjęciu znajduje się zestaw gąbek do polerowania, dostępny na MKN-MOTO.pl.

Jak sprzedać samochód? Zadbaj o jego wnętrze!

Przygotowując auto do sprzedaży, nie można zapomnieć o gruntownym wysprzątaniu wnętrza. Powinniśmy zacząć od odkurzenia tapicerki, w tym pozbyciu się pyłu z wykładzin, podłóg i foteli. Szczególną uwagę warto poświęcić szczelinom, gdzie często gromadzą się okruchy. Jeśli korzystamy z welurowych dywaników, możemy je dodatkowo wyprać. Gumowe z kolei wystarczy wyszorować szczotką i wysuszyć. Następnie przechodzimy do czyszczenia plastików. W tej kategorii na rynku znajdziemy wiele preparatów pomocnych przy ich wycieraniu. Większość z nich należy potem zmyć wilgotną ściereczką z mikrofibry. Co więcej, plastik możemy zabezpieczyć środkami elektrostatycznymi, czyli takimi, które po nałożeniu opychają drobinki kurzu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o sprzedaż samochodu

Jak sprzedać samochód?

Aby sprzedać samochód, należy przygotować odpowiednie dokumenty, w tym umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT w przypadku pojazdu służbowego. Ważne jest także zebranie wszystkich dokumentów pojazdu, w tym dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i polisy OC. Po sprzedaży poprzedni właściciel musi zgłosić zbycie auta w wydziale komunikacji oraz powiadomić ubezpieczyciela o przeniesieniu polisy OC na nowego właściciela.

 

Jak sprzedać auto na części?

Sprzedaż auta na części wymaga dostarczenia go do stacji demontażu pojazdów. Tam dochodzi do rozbiórki i odzyskiwania części nadających się do późniejszej sprzedaży. Można je także sprzedać jako złom. Ważne jest jednak, by kasowany pojazd zachował co najmniej 90% pierwotnej masy. Przepisy zabraniają wyciągania z kasowanych aut m.in. silnika i skrzyni biegów.

 

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

Przygotowanie auta do sprzedaży obejmuje gruntowne czyszczenie, które powinniśmy przeprowadzić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Warto umyć auto myjką ciśnieniową i użyć szamponu oraz preparatów do mycia kół i felg, by przywrócić mu dawno utracony blask. Ponadto można też zdecydować się na polerowanie i woskowanie lakieru, jeśli w ten sposób chcemy podnieść jego wartość. W środku ważne jest przede wszystkim odkurzenie tapicerki, wyczyszczenie plastików i pozbycie się kurzu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium