Jak przygotować auto do wiosny? Oto kilka niezbędnych kroków
Jak przygotować auto do wiosny? Oto kilka niezbędnych kroków

 

Przygotowanie samochodu do wiosny to jedna z czynności, którą co roku powinien wykonać każdy kierowca. Chociaż wielu z nich niejednokrotnie podchodzi do tego z lekceważąco, to jest to błędem. Dobre przygotowania auta do wiosny zminimalizuje bowiem ryzyko ewentualnych usterek i awarii w pojeździe oraz zwiększy nasz poziom bezpieczeństwa.

Przede wszystkim zmień opony!

Przygotowując samochód na wiosnę kluczowym elementem powinna być dla nas wymiana opon. To chyba czynność, której nie trzeba przypominać żadnemu kierowcy. Powinno się to zrobić, kiedy średnia temperatura będzie się utrzymywać na poziomie co najmniej 7 stopni Celsjusza. Pamiętajmy o tym, że zimowa, miękka mieszanka nie sprawdza się, kiedy jest ciepło. Takie opony gorzej trzymają się jezdni, zaś wymiana na letnie sprawia, że znacząco poprawia się przyczepność naszego samochodu. Dość napisać, że korzystając wiosną z opon zimowych nasza droga hamowania może wydłużyć się nawet o kilkanaście metrów. Co więcej, korzystanie z opon zimowych w wiosennych warunkach przyczynia się do ich szybszego zniszczenia i wcześniejszego konieczności zakupu nowych opon, co zdecydowanie odbije się na naszych finansach.
 

Chcesz mieć pewność, że masz sprawne auto? Udaj się na przegląd i wymień płyny

Chociaż badanie stanu technicznego samochodu trzeba przeprowadzać raz w roku, warto pomyśleć o tym, by dobrowolnie sprawdzić stan pojazdu także po zakończeniu sezonu zimowego, który jest bardzo wymagający dla wielu części naszego auta. Zimą o wiele częściej korzysta się np. z hamulców, które są narażone na szkodliwą działalność soli. Dlatego też przed nadejściem wiosny warto, by mechanik sprawdził stan klocków hamulcowych, bębnów czy tarcz. To samo dotyczy także innych elementów, które znajdują się w podwoziu auta. Będąc u mechanika warto też poprosić go o wymianę oleju oraz płynu hamulcowego i chłodniczego. Przy okazji można też wymienić filtry.
 

Poświęć czas i dobrze umyj samochód

Jeśli zależy nam na tym, by auto było porządnie przygotowane do wiosny, powinniśmy je także bardzo dokładnie umyć. Chodzi o to, by pozbyć się z karoserii oraz elementów podwozia soli, która ma na nie szkodliwy wpływ. Do tego dochodzą także inne pozimowe zabrudzenia, dlatego też nie żałujmy czasu i nie lekceważmy tego aspektu przed nadejściem wiosny. Dzięki temu również zadbamy o stan naszego auta i jego części. W trakcie mycia samochodu warto od razu zwrócić uwagę na stan piór od wycieraczek. Po zimie gumowe pióra mogą być zniszczone ze względu na niskie temperatury czy szorowanie po zamarzniętej szybie. Dobrym pomysłem jest także wyczyszczenie wnętrza samochodu. Zadbajmy nie tylko o siedzenia czy deskę rozdzielczą, ale także o dywaniki czy szyby od wewnątrz. Na koniec pamiętajmy, by dobrze osuszyć wnętrze samochodu i odpowiednio je przewietrzyć.
 

Zadbaj też o swój komfort

Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest komfort jazdy. Warto pomyśleć o nas samych i zdecydować się np. na zakup wygodnego i estetycznego pokrowca na siedzenie, nowych dywaników czy pokrowca na kierownicę. To sprawi, że jazda samochodem będzie jeszcze przyjemniejsza. Nie zapominajmy o tym, że korzystanie z samochodu nie powinno sprowadzać się tylko do przemieszczania się z miejsca na miejsce, ale także podróżowania w komfortowych warunkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium