Jak zadbać o samochód w ostrym słońcu?
Jak zadbać o samochód w ostrym słońcu?

 

Nie każdy ma możliwość korzystania z garażu lub zadaszonego miejsca do parkowania. Poza tym często swoje auto w ciągu dnia musimy zostawić na parkingu miejskim, w całkowitym nasłonecznieniu. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ostre, letnie słońce nie sprzyja kondycji pojazdu. Lejący się z nieba żar szkodzi w szczególności lakierowi oraz akumulatorowi. Warto pomyśleć, w jaki sposób można zabezpieczyć swój pojazd podczas upalnych dni.

Dostosuj miejsce parkowania

Najlepszym sposobem na uchronienie swojego auta przed negatywnymi skutkami intensywnych promieni słonecznych jest dostosowanie miejsca do parkowania. Idealny jest garaż lub wiata parkingowa, lecz jeśli nie mamy takich możliwości, to nie pozostaje nam nic innego jak rozejrzeć się za zacienionym miejscem parkingowym. Są takie lokalizacje, gdzie przez większość dnia będą chronione przed promieniami słońca i to właśnie takie należy w pierwszej kolejności szukać.

 

Zostawiając auto warto znaleźć miejsce pod drzewem lub tam, gdzie zachodzące słońce nie będzie w dużej mierze docierać. Codzienne parkowanie w pełnym nasłonecznieniu na wiele godzin może negatywnie odbić się na samochodzie. Ucierpi nie tylko lakier, ale również kondycja akumulatora. Poza tym wsiadanie do rozgrzanego auta nie należy do najprzyjemniejszych. Trzeba uważać na często nagrzaną kierownicę lub siedzenia. Włączenie klimatyzacji nawet na najwyższych obrotach przez długi czas nie wyrówna temperatury.

 

Zastosuj mechaniczne osłony na część i cały samochód

Często dochodzi do sytuacji, kiedy to jesteśmy zmuszeni pozostawić auto na jakiś czas w palącym słońcu. Stąd też powinniśmy posiłkować się zabezpieczeniami w postaci pokrowców czy osłon. Najpopularniejsze rozwiązanie, to zasłanianie przedniej szyby, co uchroni sprawność i wygląd wnętrza samochodu. To niewielki koszt, który pozwoli nam na ochronę elektroniki, tapicerki i plastików. Osłony tego rodzaju przyczepia się na zewnątrz lub można zamontować od wewnątrz jako rolety.

 

Nowoczesne pokrowce na cały samochód przestałyby być już ciężkimi, peerelowskimi płachtami z brezentu. Szyte są przez producentów z najwyższej jakości materiałów, które potrafią skutecznie blokować promienie UV i chronić w ten sposób lakier. Dobrej jakości pokrowiec na samochód to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Jeśli zdecydujemy się na większą inwestycją, to możemy ochronić pojazd nawet przed innymi zjawiskami atmosferycznymi, jak np. gradem. Zakładanie pokrowca przestało być czasochłonne, także jego składanie nie należy do najtrudniejszych czynności.

 

Nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji

Wszelka kosmetyka lakieru auta powinna być wykonywana regularnie, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Wosk samochodowy na powierzchni karoserii może znacząco opóźnić wszelkie procesy blaknięcia lakieru i zapobiec jego zniszczeniom. Warto wydać choćby te kilkadziesiąt złotych np. na wosk w sprayu, który nakłada się stosunkowo w krótkim czasie. Jednak pamiętajmy, nigdy nie wolno wykonywać tej czynności w pełnym słońcu!

 

O regularnych wizytach na myjni też chyba nie trzeba nikomu przypominać. Choćby w ten sposób możemy zauważyć, czy z naszym lakierem nie dzieje się nic złego. Skutecznymi środkami na konserwację karoserii są już wspomniane pokrowce na samochód. Odpowiednio dobrany rozmiar płachty pozwoli na pełną ochronę wszystkich elementów naszego pojazdu. To najlepszy sposób na odbijanie promieni słonecznych i obniżenie temperatury panującej we wnętrzu samochodu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium