Jakim preparatem umyć szyby w samochodzie?
Jakim preparatem umyć szyby w samochodzie?

Mycie szyb samochodowych to nie tylko kwestia estetyki czy komfortu, ale w szczególności bezpieczeństwa. Sprawa nie wydaje się tak prosta, jak by się wydawało. Nie wystarczy je umyć, tak jak okna w domu. Producenci wykonują szyby w wyjątkowych technologiach. Wszystko po to, aby były odporne na szereg czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, czym umyć szyby w aucie i który preparat do szyb samochodowych może okazać się w danym przypadku najlepszy.

Mycie szyb samochodowych – szkło wymagające szczególnej pielęgnacji

Po wizycie w myjni samochodowej lub po porządnym umyciu auta oczekujemy doskonałych rezultatów. Lakier wydaje się lśniący i czysty, ale najczęściej przejrzystość szyb pozostawia wiele do życzenia. W takich momentach zadajemy sobie pytanie, czym umyć szyby w samochodzie? Ich tworzywo jest o wiele twardsze niż lakier, a z czasem staje się porowate, przez co trudniej doprowadzić je do porządku. Jednak mycie szyb samochodowych ma sens, także walka ze zmatowieniami czy wżartym brudem. Niestety głębokie rysy są nieusuwalne, a mechaniczne polerowanie może powiększyć wgłębienia. Tym samym zepsuciu ulegnie optyka, co wpłynie też na pracę wycieraczek. Szkło jest materiałem, które łatwo porysować, a często nie w sposób wygładzić. W związku z tym nie zaleca się używania brudnych, zapiaszczonych gąbek czy szmatek.

Każdy preparat do szyb samochodowych musi być naniesiony za pośrednictwem świeżo wypranego materiału lub jednorazowych chusteczek. Równie dobrym aplikatorem będzie zwinięta kulka gazety drukowanej na miękkim papierze.  Tylko w takim przypadku uzyskamy krystalicznie wypolerowaną, czystą i lśniącą powierzchnię. W sytuacji, gdy zabrudzenia nie są mocne, wystarczy zastosować standardowy płyn do mycia szyb. Choć warto zaznaczyć, że jego zastosowanie często doprowadzi do pojawienia się szarego nalotu we wnętrzu auta. W przypadku bardziej intensywnych zabrudzeń stosuje się pasty lub płyny przeznaczone do polerowania szkła. Bez obaw, szkło jest na tyle twardym materiałem, że przy ręcznej pielęgnacji na pewno nie uszkodzimy go w żadnym stopniu. Nieco innego sposobu czyszczenia wymagają boczne i tylne szyby. Należy też pamiętać o ich wewnętrznej stronie. Tłuste szyby w samochodzie od środka też wpływają na komfort jazdy. Zanim jednak przejdziemy do nich, to w pierwszej kolejności warto dobrać środki do czyszczenia przedniej szyby.

Jaki preparat do szyb samochodowych zastosować do przedniej szyby?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo specyfików. Warto się w nie wyposażyć, ponieważ przednia szyba w samochodzie potrafi mocno ograniczać widoczność. Jak umyć przednią szybę w samochodzie od środka? Czasami jej doczyszczenie może graniczyć z cudem, jeśli nie jest poddawana pielęgnacji systematycznie. W standardzie powinniśmy posiadać płyn i chusteczki do odtłuszczania szyb. Warto zaznaczyć, że staną się one bezużyteczne, jeśli będą musiały zmierzyć się z zaschniętą żywicą lub odchodami ptaków. W tych przypadkach wymagane są mocniejsze preparaty do szyb samochodowych. W takich momentach warto zmienić sposób myślenia i zimą dokładnie zdrapywać zalegający szron, a wiosną pozbywać się nalotu z pylących drzew. Podobnie latem regularnie myć je z kurzu drogowego czy jesienią ściągać z nich przyklejone liście.

Preparaty do szyb samochodowych dysponują różnorodnymi właściwościami. Niektóre z nich mają podstawowe właściwości myjące, ale też inne wzbogacone są o dodatkowe cechy. Za ich sprawą zapobiegają parowaniu szyb, zwiększają odporność powierzchni na osadzanie się kurzu oraz usuwają insekty. Dobry preparat do szyb samochodowych powinien też pozbyć się tłustych plam. Powinien być wykorzystywany także do mycia lusterek, lamp kierunkowskazów oraz reflektorów. Szybkość schnięcia i brak smug to walory dodatkowe. Nie zapominajmy też o przyjemnym zapachu, który nie będzie mdlący, ani też duszący dla kierowcy i pasażerów.

Czym odtłuścić szybę w samochodzie od środka?

Tłuste szyby w samochodzie od środka to także bolączka wielu kierowców. Czyszczenie ich od tej strony nie należy do najprzyjemniejszych. Z powodu ograniczonego miejsca i trudnego dostępu nie jest to lubiana część auta do pielęgnacji. Wydawałoby się, że od tej strony szyby nie brudzą się, ale nic bardziej mylnego. Zabrudzenia powstają w wyniku kurzu, nalotu z dymu tytoniowego czy tłustych plam od rąk. Te ostatnie należą do najbardziej uporczywych. Kiepskiej jakości detergent tylko je rozmaże, dlatego w tej kwestii lepiej zainwestować w środki o wyższej jakości oraz odpowiednie szmatki. Dzięki temu nie powstaną smugi oraz w łatwy sposób będzie można usunąć zabrudzenia.

Czym odtłuścić szybę w samochodzie od środka? Warto sięgnąć po środek o wysokiej wydajności. Silna formuła będzie w stanie zniwelować tłuste plamy z powierzchni szkła. Większość z nich znajduje się w poręcznych opakowaniach zakończonych pompką porcjującą płyn. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w ściereczki z mikrofibry bądź papierowe ręczniki. Jak umyć szybę w aucie od środka? Czyszczenie powinno odbywać się zdecydowanymi i okrężnymi ruchami, co zapobiegnie powstawaniu smug i zacieków. Kupując preparat do tłustych szyb w samochodzie od środka, warto zwrócić uwagę na właściwość antypary. W ten sposób nawet podczas jazdy z zajętymi wszystkimi miejscami nie będzie konieczności przecierania szyb.

Jak umyć przednią szybę w samochodzie od środka? Potrzebne wskazówki, aby zrobić to dokładnie

Choć przednia szyba w aucie skonstruowana jest z innego szkła niż okna w domu, to właśnie w podobny sposób powinniśmy przystąpić do tej czynności. Jeśli mamy do czynienia z intensywnymi zabrudzeniami, to warto na początku użyć dużej ilości wody do jej polania. Czym umyć szyby w aucie? Najlepiej wziąć do ręki szmatkę z mikrofibry, którą nie w sposób zarysować szklaną powierzchnię. W przypadku zaschniętych owadów dobry efekt da miękka gąbka. Jeśli te wszystkie zabiegi nie przyniosły spodziewanego rezultatu, to warto na kilka dłuższych chwil zostawić środek do mycia na powierzchni szyby. Zawarte w preparacie substancje powinny skuteczniej zadziałać.

W kolejnym etapie można przystąpić do polerowania szyb. Aby nadać im perfekcyjny wygląd, należy zastosować specjalistyczne preparaty. Dzięki nim nadany zostanie błysk i idealne wykończenie bez jakiejkolwiek smugi. Polerujący preparat do szyb samochodowych usunie nawet trwałe zabrudzenia. Najskuteczniej zadziała, jeśli naniesiemy go w postaci cienkiej warstwy na miękką gąbkę. Mocnymi, kolistymi ruchami można rozprowadzić środek. Następnie stosujemy mokrą szmatkę lub spłukujemy naniesioną warstwę czystą wodą. W ten sposób nie pozostaje nam nic innego, jak wytrzeć szybę do sucha. Dodatkowo możemy zastosować wycieraczki w płynie. To innowacja na rynku preparatów do szyb samochodowych. Środek ten ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu zwiększeniu ulega ochrona przed zabrudzeniami. Wystarczy cienka warstwa tego płynu, który naniesiemy za pomocą spryskiwacza. Na chwilę pozostawiamy go, aby delikatnie podsechł. Wówczas sięgamy po miękką szmatkę i przecieramy szybę. Istotne w tym etapie jest to, aby nie pozostawić żadnych smug. Ich usunięcie może być później kłopotliwe.

Mycie szyb samochodowych a działania profilaktyczne

Czy można coś zrobić, aby mycie szyb samochodowych było łatwiejsze? Oczywiście, wystarczy systematycznie podejmować się kilku czynności, które wpłyną na kondycję oszklenia w pojeździe. Na każdy z profilaktycznych zabiegów pielęgnacyjnych będzie trzeba poświęcić trochę więcej czasu, ale opłaci się to. Przede wszystkim na wyposażeniu w aucie powinniśmy mieć czyste szmatki z mikrofibry i opakowanie płynu do mycia. Bezpośrednio po zakończonej podróży autem warto przetrzeć szybę, dzięki czemu na dłużej nie pozostawimy pozostałości po insektach i wierzchniej warstwy kurzu.

Za utrzymanie okien samochodowych w dobrej kondycji odpowiadają wycieraczki. Większość z nich wykonana jest z gumy, która z upływem czasu twardnieje i traci swoje pierwotne właściwości. Z tego względu nie można zapominać o ich systematycznej wymianie. Najczęściej na ramionach wycieraczek zamieszczona jest ciemna, kwadratowa naklejka. Z biegiem czasu blaknie, co jest zwiastunem czasu na wymianę piór. Jeśli wcześniej wymienialiśmy szybę, to warto też zakupić nowe wycieraczki. Dzięki temu nie będziemy rysować jej powierzchni zanieczyszczeniami, które zebrały się wcześniej na zużytych piórach.

Aby nie mieć problemów z myciem szyb samochodowych, należy zadbać o dobrą kondycję dyszy spryskiwaczy. Te muszą być nakierowane do powierzchni szkła pod odpowiednim kątem. Czyszczenie szyb podczas jazdy na sucho spowoduje tylko rozmazanie nagromadzonego brudu i rysowanie powierzchni twardymi zanieczyszczeniami. Istotne jest to, aby wycieraczka na całej długości skutecznie zbierała wodę czy płyn ze spryskiwaczy.

W celach profilaktycznych dobrym pomysłem będzie też zakupienie maty ochronnej na szybę. Jej specjalistyczny materiał zapobiegnie m.in. przed nadmiernymi zamarzaniem, gromadzeniem się śniegu, zabrudzeń ze spadających drzew czy ptasich odchodów. Dzięki macie ochronnej skrócimy czas na skrobanie zamarzniętej szyby i uchronimy ją przed innymi zabrudzeniami wpływającymi w pewnym stopniu na jej zużycie. Im mniej ich, tym mniej czyszczenia po naszej stronie.

Czym umyć szyby w aucie bez względu na warunki atmosferyczne?

Nie zapominajmy o nawilżanych ściereczkach do mycia szyb samochodowych. Te idealnie nadadzą się do czyszczenia mniejszych powierzchni, jak np. lusterka, reflektory czy lampy kierunkowskazów. Dzięki temu łatwiej będzie zakomunikować innym kierowcom podejmowane przez nas manewry na drodze. Pamiętajmy, że każde warunki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na widoczność. Warto zatem przed podróżą przetrzeć oszklenia pojazdu, co pozwoli na szybsze reakcje podczas jazdy. Czyste szyby zwiększą bezpieczeństwo i komfort podczas przemierzania kolejnych kilometrów. Stąd też sprawdzenie stanu wizualnego przed rozpoczęciem jazdy to obowiązek każdego kierowcy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium