Kiedy zmienić opony na letnie?
Kiedy zmienić opony na letnie?

 

Z początkiem nieco wyższych temperatur część kierowców niemal od razu udaje się do warsztatów, aby wymienić opony na letnie. Jednak czy taki pośpiech to dobre rozwiązanie?

Opony mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią i odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Od ich kondycji zależy oczywiście przyczepność oraz długość drogi hamowania. Według zasady jeśli temperatura będzie sięgać powyżej 7 stopni Celsjusza możemy wymienić opony na letnie. Nie powinniśmy się jednak śpieszyć z tą czynnością. Jak wiadomo po zimie pogoda bywa bardzo zmienna. Jednego dnia cieszymy się słońcem, a drugiego dnia znów musimy założyć kurtki zimowe i skrobać szyby. Aby zachować bezpieczeństwo nie tylko nasze ale i wszystkich uczestników ruchu drogowego, musimy zaczekać aż pogoda się ustabilizuje i dopiero wtedy możemy zacząć myśleć o zmianie opon.

Optymalnym momentem, w której powinniśmy mierzyć temperaturę jest ten moment dnia, w którym użytkujemy samochód. Zatem jeśli użytkujemy go rano np. aby dojechać do pracy to powinniśmy zaczekać aż temperatura w tym momencie będzie znacznie wyższa i będzie ona już unormowana.

Przed zmianą opon letnich koniecznie sprawdź ich stan!

Jak wiadomo gdy temperatura rośnie w zakładach wulkanizacyjnych zaczynają robić się nie małe kolejki, a oczywiście cenny wtedy nieco wzrastają. Oczywiście nie ma się co dziwić, że większość kierowców chce skorzystać z pomocy fachowców, którzy jeszcze dodatkowo wyważą opony, co jest niezwykle ważne. Jeszcze przed wyminą opon sprawdźmy czy są one w odpowiednim stanie. Pamiętajmy, o dokładnym sprawdzeniu głębokości bieżnika. Jego głębokość nie może być niższa niż 1,6mm. Jeśli wielkość ta jest już zbyt mała to pomyślmy o zmianie opon na nowe. To właśnie bieżnik bezpośrednio styka się z nawierzchnią po której podróżujemy. Jest to gruba warstwa gumy zabezpieczająca oponę przed uszkodzeniem. Jeśli ma on właściwy kształt oraz głębokość to zapewnia odpowiednią sterowność oraz przyczepność do drogi podczas jazdy. Uszkodzenia mechaniczne oraz mocne przetarcia powinny nas upewnić, że opony nie nadają się do dalszego użytku. Felgi natomiast, powinny być proste. Nie mogą one posiadać śladów korozji czy też uszkodzeń. Warto jest też sprawdzić datę produkcji opon. Jeśli są one używane pomimo, że data ta przekracza już 10 lat to musimy pamiętać, że nie jest to dobrym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa i powinniśmy jak najszybciej wymienić je na nowe.

Dlaczego powinniśmy zmienić opony na letnie?

Opony letnie są tworzone z innej mieszanki gumowej, która jest przeznaczona do jazdy po nagrzanej nawierzchni oraz podczas opadów deszczu. Zimowe opony w takich warunkach twardnieją, a przyczepność kół do drogi znacznie zmniejsza się, nie wspominając już o wydłużeniu drogi hamowania. Dużą zaletą opon letnich jest fakt, że wolniej ścierają się na rozgrzanej powierzchni. Bieżniki w oponach letnich mają większą powierzchnię, która styka się z nawierzchnią. Takie rozwiązanie pomaga na zachowanie lepszej sterowności i wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy. Natomiast bieżnik w oponach zimowych jest tworzony z bardziej miękkiej mieszanki gumowej, która przy niższych temperaturach nie twardnieje. Są one nadal elastyczne i nie tracą swoich odpowiednich właściwości. W oponach letnich rowki są rozmieszczone w praktyczny sposób, dzięki czemu wpływa to na lepsze odprowadzanie wody podczas odpadów deszczu. Na dodatek jeżdżenie na oponach zimowych latem jest bardzo nie ekonomiczne. Używanie opon zimowych zimą niestety nie jest ani bezpieczne ani ekonomiczne!

Jak sami widzimy z wymianą opon na letnie nie powinniśmy się śpieszyć. Zaczekajmy do momentu, gdy temperatura wzrośnie i będzie stabilna. Oczywiście jeśli przez trochę dłuższy czas będziemy jeździć na oponach zimowych to wiadomo, ze nie zaczną się one od razu niszczyć.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium