Myjnie bezdotykowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Myjnie bezdotykowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Myjnie bezdotykowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Bez względu na to, czy jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego samochodu, czy właścicielem kilkuletniego auta, które ci służy, z pewnością zależy ci na zachowaniu jego karoserii w jak najlepszym stanie. Nic dziwnego, że myjnie bezdotykowe przeżywają obecnie eksplozję popularności i są budowane już nie tylko w miastach czy miasteczkach, ale i na wsiach, gdzie dawniej nikt by się ich nie spodziewał. Co więcej, bezdotykowe myjnie samochodowe niemal kompletnie wyparły z rynku konkurencyjne standardowe myjnie.

Czym charakteryzuje się myjnia bezdotykowa?

Głównym celem myjni samochodowej bezdotykowej jest wygodne mycie auta, unikając kontaktu skóry z detergentami. To znaczy, że zarówno środki chemiczne, jak i woda są nakładane na karoserię z zachowaniem dystansu. Wszystko odbywa się pod odpowiednim ciśnieniem właściwym dla danego trybu mycia. Punkty te, znane także jako myjnie samoobsługowe, mają charakter automatów pozbawionych obsługi przez człowieka. Oprócz infolinii nie ma żadnych pracowników zatrudnionych w takiej myjni. Jest to zasadnicza różnica między klasycznymi myjniami samochodowymi popularnymi szczególnie w pierwszej dekadzie XXI wieku a nowoczesnymi myjniami bezdotykowymi. Jak korzystać z ich usług?

Jak działa myjnia samoobsługowa?

W automatach wykorzystywane są specjalne środki chemiczne, których działanie w połączeniu z wysoką temperaturą i odpowiednim ciśnieniem zapewnia efektywność podczas całego procesu. Myjnie bezdotykowe są chwalone za wygodę obsługi oraz oszczędność czasu i energii. Warto pamiętać, że dawniej mogliśmy umyć nasze auto jedynie samodzielnie za pomocą gąbki czy węża ogrodowego. Ci, którzy byli gotowi wydać więcej, odwiedzali myjnie samochodowe, gdzie obsługa firmy myła auto za nas. Było to jednak kosztowniejsze i wymagało czasu. Auto myto ręcznie, lecz także przepuszczając je przez specjalny system nasączonych preparatami wałków, a następnie obmywano za pomocą spryskiwaczy. Te czasy bezpowrotnie minęły. Dziś wystarczy podjechać na myjnię bezdotykową, ustawić samochód na danym stanowisku, wrzucić monetę do automatu i „z pistoletu” umyć nasze auto. Ogranicza nas jedynie czas, który jest naliczany od momentu przekazania pieniędzy – im więcej monet wrzucimy, tym dłużej będziemy mogli czyścić samochód.

W myjni samoobsługowej nie umyjemy wnętrza naszego pojazdu – o to musimy zadbać samodzielnie. Do wytarcia zabrudzeń na tapicerce warto użyć ściereczek do czyszczenia tapicerki. Na zdjęciu produkt marki Plak.

Myjnia samochodowa bezdotykowa – główne programy mycia

Niemal w każdej myjni samoobsługowej jest dostępnych co najmniej kilka różnych programów mycia. Bez wątpienia cztery najczęściej wybierane przez producentów tego typu automatów to:

  1. Mycie pod ciśnieniem (mycie wstępne) – to skuteczna metoda usuwania zwykłego brudu i kurzu z powierzchni samochodu za pomocą strumienia wody z pianą o dużym ciśnieniu.
  2. Spłukiwanie – to moment, kiedy zmywamy pozostałości detergentu i brudu.
  3. Woskowanie – jest to proces nakładania warstwy ochronnej substancji woskowej na karoserię samochodu. Tworzy on barierę ochronną, uodparniając pojazd na warunki atmosferyczne.
  4. Nabłyszczanie (ponowne płukanie) – są kierowcy, którzy nie docierają do tego, a nawet do poprzedniego etapu. Nabłyszczanie to ponowne płukanie – proces, w którym auto jest myte czystą wodą demineralizowaną, utrwalając nałożoną warstwę wosku. Warto zainwestować troszkę więcej, by nie pomijać tych dwóch ostatnich kroków, gdyż mają one duże znaczenie w zakresie ochrony auta, a przede wszystkim wspaniale wpływają na wygląd pojazdu.

 

Dzięki tej kombinacji specjalistycznych działań możesz cieszyć się lśniącym i czystym autem, a cały proces zajmuje zazwyczaj około 10 minut, choć można go wydłużyć w zależności od potrzeb i preferencji.

Niektórzy wciąż lubią myć samochód ręcznie i nie ma w tym nic złego. Dobrze jest jednak wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Ściągaczka do wody pomoże nam usunąć brud z szyb nie tylko podczas mycia, ale i przed każdą jazdą. Na zdjęciu produkt ze sklepu mkn-moto.pl.

Myjnia bezdotykowa – jak korzystać i jakich zasad przestrzegać?

Choć używanie myjni samochodowej bezdotykowej nie jest trudne, istnieje kilka wskazówek, które warto uwzględnić, aby korzystanie z usługi było jak najefektywniejsze, a przede wszystkim – bezpieczne. Dobrze jest pamiętać o odpowiedniej odległości lancy (pistoletu). Rekomendowana odległość trzymania jej w bezdotykowych myjniach samochodowych to 40–50 cm od karoserii. Strumień wody powinniśmy kierować pod kątem około 45 stopni, najlepiej z góry na dół. Najoptymalniej jest zacząć mycie od pierwszego trybu, myjąc najpierw dach, potem niższe partie nadwozia, w tym drzwi, maskę, klapę bagażnika, zderzaki, szyby i lusterka. Ostatnim etapem jest czyszczenie kół, progów i dolnych partii zderzaków. Korzystanie z myjni bezdotykowej jest proste, intuicyjne i w pełni bezpieczne, jeśli zastosujemy się do podanych wyżej rad.

Podsumowanie

Z tego artykułu dowiedziałeś się, jak działa myjnia samoobsługowa. Oferuje ona różne programy mycia, stanowiąc bezpieczne i wygodne rozwiązanie pod warunkiem umiejętnego korzystania z jej trybów i dokładnego spłukiwania auta po nałożeniu detergentów. Co więcej, myjnie bezdotykowe stały się strzałem w dziesiątkę dla ich producentów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium