Podróżowanie z dziećmi, czyli ABC samochodowych wypraw z pociechami na pokładzie
Podróżowanie z dziećmi, czyli ABC samochodowych wypraw z pociechami na pokładzie
 


Wszyscy, którzy podróżują autem z dziećmi wiedzą z jak dużą odpowiedzialnością wiążą się takie wyprawy oraz jak ważna jest w tych sytuacjach dobra organizacja. Po pierwsze mimo wielu rozpraszających bodźców z tylnego siedzenia kierowca musi być w 100% skoncentrowany na drodze.

 

Po drugie musi zawczasu odpowiednio zaplanować przestrzeń, zastanowić się co i gdzie schować. Po trzecie powinien zabezpieczyć tapicerkę przed amatorami podróżnych przekąsek i napojów. Logistyka na najwyższym poziomie? Owszem, ale kilka poniższych wskazówek na pewno ułatwi rodzinne podróże. Raz wprowadzone w życie dobre rozwiązania, uproszczą nam funkcjonowanie na dłużej.

 

Dopasowany fotelik

 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, a to zapewni najmłodszym członkom rodziny odpowiednio dobrany fotelik samochodowy. Korzystanie z nich jest uregulowanym prawnie obowiązkiem spoczywającym na rodzicach – pod żadnym pozorem nie należy przewozić dzieci bezpośrednio na samochodowym siedzeniu. Zakup fotelika trzeba dobrze przemyśleć. Sprzęt powinien być odpowiednio dobrany do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka. Foteliki powinny więc „rosnąć” wraz z maluchem. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wyniki testów bezpieczeństwa, które powinien przejść każdy fotelik dziecięcy. Nie zapominajmy także o odpowiednim dopasowaniu kształtu i wielkości do naszego auta oraz możliwości solidnego zamocowania.

 

Miejsce na wózek

 

Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi w planach logistycznych musimy uwzględnić zmieszczenie w samochodzie wózka. W większych autach złożony wózek uda się zamknąć w bagażniku. Jeśli jednak nasz samochód nie jest odpowiednio duży lub bagażnik wypełniony mamy po brzegi walizkami, zabawkami i jedzeniem, warto pomyśleć o dodatkowym bagażniku zamontowanym na dachu. Na rynku dostępne są specjalne zamykane boxy, w których możemy bezpiecznie przetransportować wózek i inne bagaże, oszczędzając przy tym maksymalnie miejsce wewnątrz auta. Sprzęty przewożone w takim pojemniku chronione są przed czynnikami zewnętrznymi – opadami lub intensywnym słońcem dzięki specjalnej plandece.

 

Dywaniki, czyli ochrona przed zabrudzeniami z zewnątrz

 

Ważną częścią podróżowania z dziećmi jest ochrona wnętrza samochodu przed zabrudzeniami, które są nieuniknionym elementem rodzinnych wypraw. Warto więc dołożyć starań, aby jak najbardziej ułatwić sobie życie. W tym celu polecamy zakup dywaników samochodowych, które ochronią wnętrze auta przed wnoszonym do środka błotem, śniegiem czy resztkami jedzenia wypadającymi z dziecięcych rąk. O wiele łatwiej jest po podróży wyjąć i wytrzepać lub nawet wyprać dywanik (jeśli nie jest gumowy) niż za każdym razem odkurzać podłogi lub wywabiać z nich plamy. Dywaniki samochodowe są na ogół bardzo trwałe i jeden komplet wystarcza na długie lata. Dodatkowo, odpowiednio dobrane mogą stanowić ciekawy element wystroju samochodu podnoszący jego walory estetyczne.

 

Pokrowce – niezawodna ochrona siedzeń

 

Poza ochroną podłogi należy pomyśleć także o zabezpieczeniu foteli. Tapicerka narażona jest na lądujące na niej resztki jedzenia, napojów i wycieranie brudnych rączek. Podobnie jak w przypadku dywaników znacznie łatwiej jest zdjąć i wytrzepać pokrowiec niż doprowadzać do czystości samą tapicerkę. Na rynku dostępne są różne modele pokrowców, koszulek lub ergonomicznych mat tłoczonych. Można zdecydować się na model uniwersalny lub zamówić pokrowiec na miarę, który idealnie będzie pasować do naszego modelu samochodu. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są uszyte oraz jakość wykonania – ważne, żeby tkanina była wytrzymała i odporna na częste pranie. Podczas wyboru osłon na siedzenia zwróćmy także uwagę na kolory i design, poza tym, że powinny być przede wszystkim funkcjonalne, mogą także wpłynąć pozytywnie na wygląd auta. 

 

Nakładki na pasy – wielokolorowa wygoda

 

W przypadku podróżowania z dziećmi warto zaopatrzyć się również w specjalne nakładki na pasy bezpieczeństwa. Wykonane są zazwyczaj z grubego, miękkiego materiału, który chroni przed zbyt mocnym wpijaniem się napiętych pasów w ciało, poprawiając komfort jazdy. Dodatkowo nakładki dostępne są w wielu kolorach, co z pewnością stanowić będzie dla dzieci nie lada atrakcję – mogą na przykład oznaczyć w ten sposób swoje siedzenie ulubionym kolorem. Nakładki mogą być ozdobione wizerunkami pluszaków czy bohaterów bajek.

Noga z gazu

 

Na koniec przypominamy najważniejszą i najprostszą zasadę niestety często zapominaną – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Wioząc dzieci jeszcze bardziej musimy pamiętać  o przepisowej jeździe, skupieniu i ograniczeniu prędkości. Cel podróży poczeka, więc przede wszystkim bądźmy odpowiedzialni – w naszych rękach znajduje się  wspólne bezpieczeństwo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium