
Powłoka ceramiczna na auto – co to takiego?
Powłoka ceramiczna to dość innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie detailingu samochodowego. Ze względu na swoje właściwości i ochronę lakieru jest doceniana zarówno przez profesjonalistów, jak i entuzjastów dobrze wyglądających aut. Sama powłoka to nic innego jak preparat chemiczny oparty na kwarcu, który zapewnia skuteczną ochronę powierzchni nadwozia i chroni lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Substancja ta zyskuje coraz większą popularność. Przyczynia się do tego podejście producentów aut osobowych, którzy stosują coraz słabsze lakiery na swoich pojazdach, co zmusza kierowców do poszukiwania alternatyw. Założenie ceramiki na samochód wydaje się więc idealną opcją dla tych, którzy pragną utrzymać samochód w nienagannym stanie przez długi czas.
Skład powłoki ceramicznej przemawia za jej trwałością
Powłoka ceramiczna na samochód oparta jest głównie na krzemionce, czyli związku chemicznym SiO2, który jest kluczowym składnikiem żywicy polimerowej używanej do tworzenia podstawy tej ochronnej warstwy. Popularna nazwa tego produktu to powłoka kwarcowa, ponieważ odnosi się do jego głównego składnika. Powłoki te zawierają także inne składniki wspomagające, które są w pełni bezpieczne dla lakieru pojazdu. Choć skład poszczególnych produktów może się różnić w zależności od producenta, funkcja pozostaje taka sama. Głównym zadaniem powłoki ceramicznej na auto jest stworzenie cienkiej warstwy ochronnej, która chroni lakier samochodowy przed wszelkimi uszkodzeniami. Co więcej, powłoki ceramiczne są także stosowane do zabezpieczania felg aluminiowych i chromowanych, a nawet powierzchni łodzi motorowych, skuterów wodnych i innego rodzaju pojazdów silnikowych.
Powłoka ceramiczna – czy warto pokryć nią samochód?
Odpowiedź na to, czy warto założyć powłokę ceramiczną, kryje się w jej właściwościach. Powłoka ceramiczna aplikowana na powierzchnię samochodu pełni funkcję ochronną, zapobiegającą różnym rodzajom uszkodzeń, na jakie z reguły są narażone lakierowane nadwozia. Co więcej, ze względu na delikatność nowoczesnych lakierów, pokrycie auta ceramiką ma dużo sensu – dzięki niej lakier jest bardziej odporny na uszkodzenia powstające w wyniku eksploatacji. Powłoka kwarcowa wykazuje się odpornością na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, co pomaga utrzymać pojazd w dobrym stanie. W dwóch słowach: tak, warto.
Ceramika na auto – główne zalety
Powłoka ceramiczna skutecznie chroni samochód przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą powodować uszkodzenia lakieru. Należą do nich mikro zarysowania, często wynikające z mycia pojazdu w automatycznych myjniach szczotkowych, oraz promieniowanie UV – jego działanie prowadzi z kolei do degradacji lakieru i miejscowych odbarwień. Oprócz tego warstwa ceramiczna chroni pojazd przed ptasimi odchodami, kwaśnym deszczem, a nawet gradem. Problem stanowi także sól drogowa używana zimą do odśnieżania. Jednakże dzięki powłoce lakier w ogóle nie koroduje. Koniec końców ceramika na auto działa skutecznie jako bariera ochronna, zmniejszając ryzyko uszkodzeń lakieru i utrzymując samochód w lepszym stanie przez dłuższy czas. Sprawia to także, że pojazd wolniej traci na wartości.
Powłoka ceramiczna na samochód – dodatkowe właściwości
Ceramika na samochód niesie też inne korzyści. Nałożona na lakier powłoka odznacza się właściwościami hydrofobowymi, co oznacza, że woda łatwiej po niej spływa niż po zwykłym lakierze. Sprawia to, że zanieczyszczenia nie przylegają tak bardzo do powierzchni karoserii, a lakier pozostaje nienagannie czysty. Co za tym idzie – powłoka ceramiczna ułatwia też mycie auta, skracając czas potrzebny na dokładne wyczyszczenie jego powierzchni czy usunięcie zacieków. Dobrze zakonserwowane auto jest mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne lakieru.
Choć ceramika jest skuteczna, nie chroni przed wszystkim
O tym, czy warto zainwestować w powłokę ceramiczną, mógł się przekonać już każdy. Warto jednak zaznaczyć, że ceramika nie chroni przed wszystkimi potencjalnymi uszkodzeniami – jest to jedynie cienka warstwa o grubości zaledwie kilku mikronów. Z tego powodu, mimo obietnic producentów, nie należy zakładać, że powłoka ceramiczna zabezpieczy nasz pojazd przed silniejszymi uderzeniami czy mocnymi zarysowaniami. Jeśli jednak zależy nam na skutecznej ochronie lakieru przed poważniejszymi mechanicznymi uszkodzeniami, lepszym rozwiązaniem może być oklejenie samochodu folią ochronną.
Jak długo utrzymuje się powłoka ceramiczna na aucie?
Zacznijmy od tego, że ceramika na samochód różni się od siebie w zależności od producenta czy segmentu cenowego. Dostępne na rynku produkty są dostępne w różnych cenach. W ten sposób firmy, które je tworzą, próbują trafiać do jak największej liczby klientów. Jak się można domyślić, zależność jest prosta: im dłuższa żywotność powłoki, tym wyższa jej cena. Należy jednak pamiętać, że wszystkie powłoki ceramiczne wymagają regularnego serwisowania, aby utrzymać najwyższy poziom ochrony lakieru. Producenci zalecają kontrolę stanu powłoki co sześć miesięcy lub co 10 tys. dodatkowych kilometrów na liczniku. Serwis ten polega na wizualnej ocenie nadwozia i ewentualnym uzupełnieniu powłoki za pomocą specjalnych preparatów – tam, gdzie warstwa staje się zbyt cienka. Przyjmuje się, że dobrej jakości powłoka ceramiczna chroni lakier przed korozją, zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi przez okres od dwóch do nawet pięciu lat.
Jak nakłada się powłokę ceramiczną na auto?
Nakładanie powłoki ceramicznej na samochód wymaga istotnych przygotowań, choć sam proces nie jest zbyt skomplikowany. Najpierw należy dokładnie umyć całe nadwozie, zwracając uwagę, by nie pominąć żadnego fragmentu. Konieczne jest również usunięcie trudnych do zmycia zanieczyszczeń, jako że ich obecność może wpłynąć negatywnie na przyczepność powłoki ceramicznej. Powierzchnię lakieru trzeba dokładnie odtłuścić, a najlepsze efekty osiąga się po wcześniejszej renowacji lakieru – można ją przeprowadzić samemu przy użyciu odpowiednich preparatów lub zlecić to car detailerowi.
Samochód możemy umyć za pomocą gąbki do mycia z mikrofibry, na którą nałożymy warstwę szamponu samochodowego. Produkt dostępny w sklepie MKN-MOTO.pl.
Następnie na przygotowaną powierzchnię lakieru nakłada się powłokę ceramiczną. Cena i sposób aplikacji zależą od rodzaju używanego produktu. Ten może być jedno- lub dwuskładnikowy. Przy jednoskładnikowych warstwach ceramicznych na aplikator do auto detailingu wystarczy nałożyć kilka kropli i równomiernie rozprowadzić środek na powierzchni samochodu. Po kilku minutach wstępnego odparowania lakier trzeba wypolerować czystą ściereczką z mikrofibry. W przypadku dwuskładnikowych produktów po pierwszym odparowaniu nakłada się drugą warstwę, a następnie również delikatnie poleruje. Po zakończeniu aplikacji samochód powinien pozostać nieużywany przez co najmniej dobę, aby powłoka mogła dobrze wyschnąć i utworzyć trwałą barierę ochronną.
Powłoka ceramiczna na samochód – cena i koszt usługi
Cena zakupu wysokiej jakości powłoki ceramicznej wynosi od 200 do 400 zł za opakowanie o pojemności około 30 ml. Taka ilość wystarcza na pokrycie lakierowanych elementów dwóch samochodów średniej wielkości, co oznacza, że koszt jednorazowego pokrycia auta nie jest aż tak wysoki. Jednakże warto pamiętać, że do tego dochodzi jeszcze sama usługa z zakresu car detailingu. Tutaj sprawa się komplikuje, bo końcowa cena założenia ceramiki na auto zależy od kilku czynników. Pod uwagę bierze się przede wszystkim stan lakieru przed zleceniem założenia powłoki ceramicznej na samochód. Aby nałożyć warstwę ceramiczną na karoserię pojazdu, trzeba się liczyć z tym, że najpierw detailer będzie musiał dokładnie oczyścić i wypolerować powierzchnię auta. Tu zaczynają się schody, bo koszt takiej usługi zaczyna się od 1000 zł, a kończy nawet na kilku tysiącach złotych w zależności od zakresu prac, renomy warsztatu i budżetu kierowcy.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o powłokę ceramiczną
Powłoka ceramiczna na auto – co to takiego?
Powłoka ceramiczna to nowoczesne rozwiązanie w detailingu samochodowym, cenione za swoje właściwości ochronne. Jest to preparat chemiczny oparty na kwarcu, który skutecznie zabezpiecza lakier przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zarysowania, promieniowanie UV czy warunki atmosferyczne. Dzięki swojej trwałości warstwa ceramiczna pomaga utrzymać auto w doskonałym stanie przez długi czas, co czyni ją popularnym wyborem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników zadbanych samochodów.
Przed czym chroni ceramika na auto?
Ceramika na samochód skutecznie chroni pojazd przed różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewnia ochronę przed mikro zarysowaniami, promieniowaniem UV, ptasimi odchodami, kwaśnym deszczem i solą drogową, która zimą powoduje korozję. Dzięki temu lakier pozostaje w lepszym stanie, a samochód dłużej wygląda jak nowy, co także spowalnia jego tracenie na wartości.
Ile wytrzymuje powłoka ceramiczna?
Powłoka ceramiczna na samochodzie może utrzymywać się od dwóch do nawet pięciu lat – wiele zależy od jakości produktu i przygotowania lakieru przed nałożeniem warstwy ceramicznej. Ponadto wyższa cena produktu zwykle przekłada się na dłuższą trwałość powłoki kwarcowej, którą warto co jakiś czas serwisować w warsztacie detailingowym, by uzupełnić ewentualne ubytki.
Powłoka ceramiczna – czy warto ją założyć?
Powłoka ceramiczna na samochód to coś, w co zdecydowanie warto wyposażyć swoje auto. Warstwa ta dobrze chroni lakierowane nadwozie przed różnymi uszkodzeniami, na które są codziennie narażone pojazdy. Powłoka jest odporna m.in. na zarysowania, promienie UV, kwaśne deszcze oraz korozję. Decydując się na nią, zabezpieczamy pojazd przed uszkodzeniami, zachowując jego nienaganny stan i wartość na dłużej.