Przerejestrowanie samochodu – ile masz na nie czasu? Jaka kara za nieprzerejestrowanie?
Przerejestrowanie samochodu – ile masz na nie czasu? Jaka kara za nieprzerejestrowanie?

Zakup nowego auta to wielka radość, emocje, ale też liczne formalności, o których nie można zapomnieć. Przepisy prawne na ten temat jasno opisują, że w przypadku niedopełnienia formalności należy liczyć się z odpowiedzialnością karną. Wśród nich znajdziemy karę za nieprzerejestrowanie samochodu. Za niedotrzymanie wskazanego terminu na kierowcę nakładana jest grzywna. Obowiązek ten dotyczy każdego nabywcy pojazdu, niezależnie od tego, w jaki sposób go pozyskał. Ile dni jest na przerejestrowanie samochodu?

Termin na przerejestrowanie pojazdu – na czym polega ten obowiązek?

Z jakich powodów do przepisów prawnych trafiły zapisy dotyczące obowiązku rejestracji pojazdów mechanicznych? W przypadku nieaktualnych informacji znajdujących się w bazie CEPIK kierowcy mogą grozić poważne konsekwencje. Samochody biorą udział w licznych wypadkach, kolizjach. Za przekroczenie prędkości fotoradary robią zdjęcie tablic rejestracyjnych. Auto może stać się często narzędziem popełnienia przestępstwa. Przykładowo, gdy kierowca przewozi w nim nielegalne materiały lub ucieka za jego pomocą po popełnieniu przestępstwa. Podobnie, gdy pojazd zostanie źle zaparkowany, to służby odholowujące muszą mieć wiedzę na temat jego właściciela.

Termin na przerejestrowanie pojazdu jest o tyle ważny, aby mieć możliwość jego identyfikacji i przypisania do konkretnej osoby. Wszystkie tego typu informacje można znaleźć w CEPIK. Kara za nieprzerejestrowanie samochodu może zostać nałożona z powodu nieodprowadzonego podatku od sprzedaży. Przychód musi zostać odnotowany. Zwłaszcza w przypadku firmy. Sprzedaż auta w ciągu pół roku od dnia jego zakupu wiąże się z dodatkowymi obciążeniami. Analogicznie sytuacja wygląda przy wykupie prywatnym samochodu z leasingu. Podatek nie ominie osób zawierających umowę kupna-sprzedaży używanego pojazdu. Wówczas osoba fizyczna musi wnieść opłatę za dokonanie czynności cywilnoprawnych.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu – obowiązek kupującego i sprzedającego

Nabyty pojazd może być darowizną lub przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży. W każdym z tych przypadków wymagane jest przerejestrowanie samochodu. Ile czasu ma się na podjęcie tej czynności? To 30 dni, ale w innym rozumieniu dla sprzedającego czy też kupującego. To równie ważne w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny musi mieć wiedzę, kto w danej chwili jest właścicielem pojazdu. Tylko na tej podstawie może prawidłowo egzekwować posiadane ubezpieczenie. Jeśli opłata za nie jest rozłożona na raty, to ubezpieczyciel musi mieć świadomość, od kogo domagać się zapłaty. Zarejestrowany samochód jest mieniem ruchomym, które może służyć też spłacie należności na podstawie wyroku sądu.

Ile czasu na przerejestrowanie auta ma zbywca? Informacja musi trafić do wydziału komunikacji 30 dni od daty zawarcia umowy. Z kolei ubezpieczyciel o tym fakcie powinien dowiedzieć się w przeciągu 14 dni od transakcji. W tym terminie nowy właściciel musi wejść w posiadanie kluczyków, dokumentów samochodu. Ponadto zbywca musi powiadomić urząd skarbowy w zeznaniu rocznym PIT. Ile czasu na przerejestrowanie samochodu ma nabywca? Zgłoszenie w wydziale komunikacji, do ubezpieczyciela, który wystawił polisę OC, musi nastąpić w ciągu 30 dni. Na kupującego nakładane są też opłaty: 

  • podatku PCC (gdy jest należny) – zwyczajowo,
  • darowizny, 
  • opłata akcyzy – w przypadku pojazdów sprowadzonych,
  • opłata cła – gdy auto zakupiono spoza UE i EOG.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie obowiązki zbywcy czy też nabywcy są równoznaczne z karą w przypadku zaniedbania. Zostanie ona nałożona za niezgłoszenie zbycia lub nabycia, niezarejestrowanie sprowadzanego pojazdu czy też zlekceważenie zasad podatkowych. W pozostałych przypadkach nie ma kar administracyjnych czy skarbowych, lecz i tych obowiązków nie można pomijać. Od 4 grudnia 2020 roku w życie wszedł przepis pozwalający staroście właściwemu ze względu na miejsce czasowego zamieszkania właściciela samochodu dokonać rejestracji. Z kolei najnowszą nowelizacją jest artykuł 73c Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 4 czerwca 2021, traktujący o możliwości rejestracji nowego pojazdu poprzez salon sprzedaży.

Jak zgłosić nabycie pojazdu – ile dni jest na przerejestrowanie samochodu?

Zakup auta można zgłosić na kilka sposobów. Wystarczy zalogować się przy użyciu Profilu Zaufanego na gov.pl. Można też osobiście pojawić się w wydziale komunikacji lub wysłać korespondencję w tej sprawie na adres jego siedziby (warto zachować potwierdzenie nadania listu). Kara za nieprzerejestrowanie samochodu nie dotyczy nowego właściciela, który we wniosku zawrze następujące informacje:

  • dane pojazdu – tj. marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer VIN,
  • dane poprzedniego właściciela – imię i nazwisko, adres zamieszkania i PESEL. Jeśli to firma należy zawrzeć adres jej siedziby, NIP oraz REGON,
  • dane nowego właściciela – analogiczne informacje co w przypadku poprzedniego właściciela.

Jeśli wniosek nie zostanie odnotowany przez starostę w terminie 30 dni, to właściciela pojazdu obciąża się grzywną od 200 zł do 1000 zł. Wysokość jest uznaniowa. Dotyczy to faktu nabycia, zbycia pojazdu czy też faktycznej zmiany stanu, która wymaga korekty danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Wraz z wnioskiem należy złożyć stare tablice rejestracyjne. Jesteśmy zwolnieni z tego obowiązku, jeśli pojazd rejestrowany jest w tym samym mieście. Ponadto od 31 stycznia 2022 roku można złożyć wniosek. Warunkiem koniecznym jest aktualny wzór i stan techniczny tablicy rejestracyjnej. Nie może być zniszczona i nadal czytelna.

Czy można odwołać się od kary za nieprzerejestrowanie samochodu?

Prawo określa, ile czasu na rejestrację pojazdu potrzebujemy, lecz nie zawiera dokładnych wytycznych, w jaki sposób się odwołać od decyzji. Można użyć argumentacji, że kara jest nieadekwatna w stosunku do wartości samochodu. Jeśli spóźnienie wyniosło tylko kilka dni, to warto podać rzeczywiste powodu, dlaczego nie zmieściliśmy się w wyznaczonym terminie. Najczęściej wtedy urząd zgadza się na złagodzenie kary.

To nie koniec kosztów, gdyż za sam obowiązek rejestracji nowy właściciel ponosi opłatę. Pozwolenie czasowe na 30 dni wynosi 13,50 zł, wyrobienie dowodu rejestracyjnego 54 zł i znaki legalizacyjne 12,50 zł. Daje to 80 zł bez wymiany tablic rejestracyjnych. Jeśli będą w złym stanie, to do łącznego kosztu należy doliczyć kolejne 80 zł. To jednak zdecydowanie mniej niż potencjalnie grożąca kara za nieprzerejestrowanie samochodu i niepotrzebny stres.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium