Przyciemnianie szyb a przepisy – czy można przyciemniać szyby w aucie?
Przyciemnianie szyb a przepisy – czy można przyciemniać szyby w aucie?

Dla niektórych kierowców to zbędny dodatek, z kolei dla innych pożyteczny element wyposażenia auta. Przyciemnianie szyb przednich czy tylnych zabezpiecza pasażerów przed intensywnymi promieniami słońca. Stanowi też charakter tuningu i nadaje ekskluzywnego charakteru. Rzeczywiście samochód wyposażony w przyciemnione szyby wygląda nowocześniej i bardziej elegancko. Jednak, co mówią na to przepisy? Czy przyciemniane szyby w samochodzie są dozwolone? Czy za ich posiadanie trzeba liczyć się z otrzymaniem mandatu?

Przyciemnianie szyb – przepisy w prawie polskim

Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż przyciemnianych szyb w swoich pojazdach. Jak wygląda ta kwestia od strony prawnej? W udostępnionych aktach prawnych nie ma bezpośredniego zapisu, który mówiłby o zakazie posiadania zaciemnionych szyb. Niestety sprawa nie jest taka, prosta jakby się wydawało. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz może powołać się na artykuł 66, ust. 1, pkt. 5 Ustawy o ruchu drogowym. Jego treść prezentuje się następująco:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”. 

Jak jest to interpretowane w praktyce? Kierowca musi mieć odpowiednie pole widzenia podczas jazdy, a dokładnie 180°. Wynika z tego w sposób jednoznaczny, że przyciemnione przednie szyby czy też bocznych jest niedozwolone. Nie przepuszczają one dostatecznej ilości światła, aby umożliwić kierowcy odpowiednią widoczność. Ponadto argumentację te uzupełnia Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz ich wyposażenia §8, ust. 4. Zapis mówi, że minimalna przepuszczalność światła powinna oscylować na poziomie 75%. W przypadku szyb przednich bocznych musi wynosić minimum 70%, lecz nie oznacza to, że można je po prostu przyciemnić o 30%. Współczynnik przepuszczalności wygląda inaczej w przypadku fabrycznej produkcji. Przyciemnianie szyb to w praktyce naklejenie dodatkowej warstwy folii, co może wiązać się często z przekroczeniem podanego limitu, a tym samym konsekwencjami.

Jakie kary grożą za przyciemnianie szyb? Czy są ograniczenia dotyczące przyciemniania tylnej szyby?

Kierowca, który przechodzi kontrolę drogową, powinien posiadać przy sobie atest metody, która została użyta przy przyciemnianiu szyb. Jeśli na jej podstawie funkcjonariusz wykaże, że przekroczona została dopuszczalna norma, to wystawi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Na tej podstawie może być zabrany także dowód rejestracyjny. Jego odzyskanie będzie możliwe po doprowadzeniu szyb do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami.

Co ciekawe, wszystkie wcześniej przepisy, a tym samym konsekwencje nie dotyczą przyciemnienia tylnej szyby. Choć wydaje się, że przepisy są niespójne, to rzeczywiście można je dowolnie zaciemniać. W tym przypadku ustawodawca zakłada, że pełną widoczność zagwarantują dwa boczne lusterka. Jednak przyciemnienie tylnej szyby jest równoznaczne z tym, że widoczność podczas kierowania pojazdem będzie w pewnym zakresie ograniczona. Decydując się na taki tuning, warto zastanowić się, jakie przyciemniane szyby w samochodzie chcemy zainstalować, aby zagwarantowały nam bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Przyciemniane szyby w samochodzie – główne zalety

Mimo niejasności prawnych przyciemnione szyby przednie mają coraz więcej zwolenników. Nie ma co się dziwić, ponieważ sprawdzają się w wielu sytuacjach, w których standardowe oszklenie wypada blado. Ponadto zdecydowanie poprawia wygląd każdego samochodu, niezależnie od marki czy rocznika. Jakie zalety ma przyciemnianie szyb w aucie?

Latem, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, a wnętrza auta nagrzewa się, wielu użytkowników aut z tych powodów narzeka na komfort podróżowania. Przyciemnianie szyb przednich bądź bocznych chroni przed promieniowaniem UV na organizm osób podróżujących pojazdem. Folia naklejona na szybę zmniejsza dopływ promieni słonecznych, dzięki czemu wnętrze wolniej się nagrzewa. Poza tym ciemne szyby ochronią kierowcę przed oślepieniem. W głównej mierze są w stanie wyraźnie zredukować odblaski i refleksy światła.

Przyciemniane szyby w samochodzie mają też wpływ na bezpieczeństwo w razie kolizji czy wypadku. Ciemna warstwa zmniejsza ryzyko dostania się rozbitego szkła do środka pojazdu. Oprócz tego sprawia, że osoby postronne nie są w stanie zobaczyć, co znajduje się i dzieje na siedzeniach samochodu. Tym samym folia naklejona na szyby utrudnia kradzież złodziejom. Szkło nie tak łatwo rozbić, a zawartość wnętrza auta przez ograniczoną widoczność wydaje się mniej kusząca.

Przyciemnianie szyb – jak to robić?

Na rynku najpopularniejsze są dwa sposoby. Najczęstszy wybór pada na folię przyciemniającą. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, a dodatkowo pozwala na indywidualny dobór barwy czy też stopnia zaciemniania. Ponadto łatwo taką folię zdemontować. Jeśli będziemy chcieli zrezygnować z przyciemnianych szyb w samochodzie, to można zrobić to samodzielnie. Kolejną metodą jest piecowe przyciemnianie szyb. To zdecydowanie droższe rozwiązanie, lecz przynosi lepsze rezultaty. Na szyby nakłada się warstwę tlenków tytanu. W kolejnym etapie wygrzewa się ją w wysokich temperaturach.

Ciemne szyby wiążą się poprawą wyglądu pojazdu, ale nie tylko. To sporo korzyści, choć decydując się na tę modyfikację, warto przyjrzeć się bliżej przepisom prawnym.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium