Sprowadzenie auta z USA – zalety, koszt oraz 5 ważnych kroków w procesie importowym
Sprowadzenie auta z USA – zalety, koszt oraz 5 ważnych kroków w procesie importowym

Ceny aut na rynku samochodowym w Stanach Zjednoczonych bywają na tyle korzystne, że wielu importerów z Europy chętnie podejmuje się ich sprowadzenia, biorąc na siebie wszystkie problemy związane z samym procesem wyboru samochodu, transportu, opłaceniem należnych podatków i opłat celnych. Chociaż w teorii sprowadzenie samochodu z USA wydaje się bardzo skomplikowane i czasochłonne, to w praktyce można to zorganizować w prosty i szybki sposób. W poniższym poradniku wskażemy Ci główne problemy napotykane w trakcie tego procesu i pokażemy, jak sobie z nimi poradzić. Skupimy się też na kosztach poszczególnych etapów, dzięki czemu będzie można określić czy sprowadzenie auta ze Stanów Zjednoczonych będzie w danym przypadku opłacalne.

Dlaczego sprowadzanie aut z USA jest popularne?

Głównym powodem importu samochodów ze Stanów Zjednoczonych jest oczywiście korzystna cena. Na amerykańskim rynku często można znaleźć konkretne modele samochodów w znacznie niższej cenie niż na rynkach europejskich – nawet uwzględniając koszty transportu. Inną istotną kwestią jest możliwość zakupu modeli, których najzwyczajniej w Europie nie ma lub występują bardzo rzadko. Wyposażenie samochodu sprowadzonego z USA często różni się od tego kupionego na innym rynku, co docenia wielu laików, chcących zakupić auto z unikalnym wnętrzem, nietypowym wyglądem lub z dostępem do zaawansowanych technologii czy systemów, które nie są dostępne w klasycznej wersji.

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA do Europy?

Na całkowity koszt sprowadzenia auta z USA będzie miało wpływ wiele czynników. Poza ceną samego samochodu trzeba będzie jeszcze liczyć się z kosztami:

 • transportu,
 • opłat celnych (cło i akcyza),
 • podatku VAT,
 • opłaty dla pośrednika,
 • prowizji dla domu aukcyjnego (jeśli za jego pośrednictwem kupujesz auto).

Koszt transportu auta z USA będzie oczywiście związany z transportem morskim przez ocean. Samochód musi pokonać tysiące kilometrów, za które niestety jesteś zobligowany zapłacić. Najpierw jednak trzeba przetransportować auto na miejsce, z którego zostanie załadowane na statek, czyli do portu, oraz zakupić kontener, w którym Twój samochód bezpiecznie przebędzie całą trasę. Dodatkowo załadunek i wyładunek wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Dostarczenie auta do portu – w zależności od odległości miejsca, z którego jest dostarczany – wiąże się z kosztem rzędu ok. 200–850 dolarów. Natomiast opłacenie rejsu, kontenera oraz usług portowych to koszt ok. 950–1500 dolarów. Na miejscu trzeba również zapłacić cło wynoszące 10% dla np. niemieckich portów.

Inne niezbędne koszty sprowadzenia auta z USA

To jednak nie koniec wydatków. Trzeba również uiścić wszystkie opłaty niezwiązane ściśle z transportem auta z USA, czyli podatek VAT czy akcyzę związaną z pojemnością silnika sprowadzonego samochodu. Podatek VAT wynosi w Polsce 23%, dlatego znacznie lepszym, a przede wszystkim tańszym rozwiązaniem jest odbiór auta z portu w Niemczech, gdzie podatek VAT wynosi 19% w przypadku standardowych samochodów (dla aut zabytkowych – 8%). Natomiast akcyza za samochód z USA, w zależności od pojemności silnika samochodu, będzie kosztować od 3 do 19% całkowitej wartości auta.

Auta ze Stanów – różnice techniczne

Amerykańskie modele samochodów w pewnych kwestiach różnią się od tych jeżdżących po europejskich drogach, dlatego konieczne jest dostosowanie ich do przepisów obowiązujących w Europie. Główne różnice dotyczą świateł, kierunkowskazów, licznika, układu wydechowego oraz ilości generowanych spalin. Samochody na Starym Kontynencie muszą być bardziej ekologiczne i spełniać bardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Auto oczywiście należy poddać przeglądowi technicznemu, więc żeby zostało dopuszczone do użytkowania na europejskich drogach, będzie wymagało dostosowania wyżej wymienionych elementów do obowiązujących przepisów. Trzeba również zadbać o przetłumaczenie dokumentów dotyczących samochodu na język polski. Taką usługę świadczy tłumacz przysięgły.

Sprowadzanie samochodów z USA – jak przebiega proces importu?

Często przy sprowadzaniu aut z USA korzysta się z pomocy firm pośredniczących, które za odpowiednią opłatą dopilnują wszystkich niezbędnych formalności związanych z kupnem samochodu, jego transportem, podatkami i wszystkimi koniecznymi opłatami. Proces kupna auta z udziałem pośrednika będzie przebiegał w 5 następujących po sobie etapach:

 • wybór pojazdu – chcesz sprowadzić konkretny samochód lub wpadł Ci w oko któryś z modeli. Na podstawie tych informacji znacznie łatwiej będzie znaleźć oferty, które mogą Cię zainteresować;
 • oferty – biuro pośredniczące przesyła Ci spersonalizowane oferty kupna samochodów;
 • umowa – po wybraniu samochodu i podpisaniu umowy z pośrednikiem, rozpoczyna się proces sprowadzania auta z USA;
 • transport – etap, na którym Twój samochód pokonuje tysiące kilometrów, żeby do Ciebie dotrzeć;
 • odbiór – po uiszczeniu wszystkich koniecznych opłat, samochód zostaje dostarczony do biura pośrednika lub pod wskazany adres.

Sprowadzanie aut z USA – 5 kwestii wartych zapamiętania

  1. W wielu przypadkach sprowadzenie samochodu z USA wraz z wszystkimi procedurami związanymi z zakupem, transportem i odbiorem auta, będzie o wiele korzystniejsze niż zakup tego samego modelu na europejskim rynku.
  2. Koszt transportu auta z USA może wynosić ok. 11002300 dolarów.
  3. Trzeba jednak pamiętać o uiszczeniu wszystkich niezbędnych opłat, takich jak cło, podatek VAT, akcyza oraz prowizja dla domu aukcyjnego (pośrednika).
  4. Amerykańskie samochody zazwyczaj nie są przystosowane do użytkowania na europejskich drogach, dlatego konieczne będzie wyposażenie ich we wszystkie niezbędne elementy określone w europejskich przepisach drogowych.
  5. Proces sprowadzenia auta z USA przebiega zazwyczaj w pięciu krokach: wybór pojazdu, oferty, umowa, transport oraz odbiór. Dopilnowanie każdego z tych etapów przekłada się na udany import samochodu. Pomagają w tym firmy pośredniczące, dzięki którym sprowadzenie wymarzonego modelu będzie znacznie łatwiejsze i mniej ryzykowne.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium