Zamarznięty zamek w samochodzie – jak go otworzyć oraz zapobiegać przymarzaniu w przyszłości?
Zamarznięty zamek w samochodzie – jak go otworzyć oraz zapobiegać przymarzaniu w przyszłości?

 

Zima znowu zaskoczyła drogowców? Słyszymy to zdanie praktycznie co roku. Dodatkowo niskie temperatury, śliska nawierzchnia czy słaba widoczność płatają często figla kierowcom. Problemy zaczynają się już nawet przed odpaleniem auta. Zamarznięte szyby to zmora posiadaczy czterech kółek, lecz nie taka problematyczna, jak zamarznięte zamki w samochodzie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odmrozić zamek w aucie?

Zamarzający zamek w aucie – zmora kierowców, niebezpieczeństwo dla pojazdu

Co zrobić, gdy zamarznie zamek w samochodzie? To pytanie zadaje sobie zazwyczaj kierowca, kiedy już do takiej sytuacji dojdzie. Dodatkowym utrudnieniem wpadnięcia na pomysł uporania się z problemem mogą być okoliczności. Często wtedy stoimy na mrozie, spieszymy się do pracy lub chcemy jak najszybciej zawieźć dzieci do szkoły. Na zamarznięte zamki w samochodzie istnieje wiele metod, lecz zdecydowana większość z nich jest niebezpieczna dla późniejszego działania mechanizmu.

Polewanie ciepłą wodą czy ogrzewanie kluczyka zapalniczką to najpopularniejsze sposoby na zamarznięty zamek. Samochód niekoniecznie może takie środki dobrze znosić. Warto z tego powodu pamiętać o profilaktyce. Choć to w 100% nie zniweluje prawdopodobieństwa wystąpienia wspomnianego problemu, to wpłynie znacznie na jego siłę.

Co zrobić jak zamarznie zamek w samochodzie? Po pierwsze – profilaktyka!

Jeśli parkujesz „pod chmurką”, to w mroźne dni wychodź z domu nieco wcześniej, niż planujesz. Nie wiadomo czy oprócz zamarzniętego zamka, auto będzie wymagało jeszcze odśnieżenia szyb. Ta seria czynności z pewnością nie zajmie minuty. Nawet jeśli wyposażymy się w niezbędne narzędzia i preparaty. Poza tym pośpiech jest najgorszym doradcą w takiej sytuacji. Gwałtowne ruchy mogą wpłynąć negatywnie na wrażliwe elementy pojazdu.

Zostawiając auto na parkingu, zwłaszcza nocami, warto zamek i klamkę okryć specjalnym pokrowcem lub plandeką ochronną. Wysokiej jakości materiał będzie w stanie zabezpieczyć te często przed mrozem i oblodzeniem. Wielu mechaników doradza stosowanie smaru silikonowego lub z teflonem jeszcze przed nastaniem ujemnych temperatur. Zastanawiając się, czym odmrozić zamek w samochodzie, porzuć silnie działające środki. Przykładowo popularny WD-40 na pewno pomoże w dokładnym wyczyszczeniu zamka, ale przez jego głęboką penetrację spowoduje też pozbycie się wewnętrznego smaru. Przyniesie to znacznie więcej szkód niż pożytku!

W okresie zimowym ograniczajmy mycie samochodu. Woda pochodząca z myjni może być równie szkodliwa co mróz. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, to pamiętajmy o zaklejeniu dziurki zamków taśmą na czas mycia. Zapobiegnie to wciekaniu wody do ich środka. Profilaktycznie można też parkować samochód w taki sposób, aby drzwi kierowcy były ogrzewane promieniami słonecznymi. Nie zawsze jest to możliwe, lecz problem zamarzającego zamka w samochodzie nie będzie miał dużej siły oddziaływania.

Jak odmrozić zamek w aucie? Odmrażacz najskuteczniejszym sposobem

Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem uporania się z przymarzniętym zamkiem jest odmrażacz. Pod żadnym pozorem nie chowajmy go w bagażniku! Jeśli pozostawimy go wewnątrz zamarzniętego samochodu, to najzwyczajniej nie będziemy mieć do niego dostępu. Jak odmrozić zamek w samochodzie? Spryskujemy go preparatem i odczekujemy kilka minut, do momentu aż nie wyschnie. Rozpuszcza on lód we wszystkich otworach. Niestety ten sposób posiada też wady. 

Intensywna chemia może wypłukać smar z zamka lub podrażnić gumowe uszczelki czy inne plastikowe elementy. Stosując odmrażacz, trzeba też pilnować, aby płyn nie wylał się na lakier pojazdu. Jeśli wypłynie on z zamka, to należy go jak najszybciej wytrzeć. Tym samym unikniemy potencjalnych szkód. Największymi zaletami odmrażaczy jest ich łatwość użycia, szybkość działania i stosunkowo niskie ceny.

Jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie? Alternatywne metody, które warto stosować

Jeśli zapomnieliśmy o nałożeniu plandeki ochronnej i nie posiadamy odmrażacza, to warto wykorzystać inne metody. W takiej sytuacji pozostaje nam podgrzewanie kluczyka lub zamka zapalniczką. Jednak w tym przypadku, należy być ostrożnym. Ogień nie może być za mocny. Z kolei podgrzewany kluczyk należy wsuwać delikatnie do zamka, tak aby oddawał ciepło i topił lód. Nie wolno stosować tej metody, jeśli pojazd posiada wiele plastikowych elementów. Nie można jej stosować, gdy kluczyk jest wyposażony w immobiliser. Nadmierne podgrzanie może go całkowicie zepsuć.

Co zrobić, jak zamarznie zamek w samochodzie? Można go polewać ciepłą wodą. Istotne, aby jej temperatura była należyta. Nie może być to wrzątek! To ostateczna metoda, gdyż ciecz może i stopi lód, lecz pozostanie w otworach i znowu może zamarznąć. Zminimalizować ten problem może przelanie gorącej wody do butelki lub termosu. Wówczas naczynie można przyłożyć do zamka i poczekać, aż się rozmrozi. Wadą tej metody niestety jest czasochłonność.

Zamarzający zamek w aucie – czego absolutnie nie robić?

Pośpiech i zdenerwowanie to źli doradcy w walce z zamarzającymi zamkami w samochodach. Pamiętajmy, aby nigdy nie stosować siły wobec drzwi czy klamki. Nie jest wskazane uporczywe wpychanie kluczyka i przekręcanie nim. To nie przyniesie zauważalnych rezultatów, lecz może błyskawicznie wygiąć go czy też złamać jego grot. Niezależnie od wybranego sposobu rozmrożenia zamka, wszystko zawsze należy robić z ostrożnością. Dzięki temu unikniemy zwielokrotnienia problemu czy pojawienia się nowych, dokuczliwych usterek.

Zima jest porą roku, która jest wyjątkowo trudnym czasem dla samochodu. Ryzyko jest wysokie zwłaszcza dla kierowców parkujących auta pod gołym niebem. Ci powinni zainwestować w specjalne plandeki. Te mogą okryć zamki i zminimalizować ryzyko ich zamarznięcia. Dodatkowo można zakupić wysokiej jakości maty na szyby czy pokrowce przeciwgradowe, dzięki którym nie poświęcimy czasu na odśnieżanie pojazdu. Pozwoli to nam skupić się tylko na zamarzającym zamku w aucie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium